Antikorrupsioni i reagon Grubit pasi që i tha se nuk ka besim dhe s’janë të suksesshëm

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit reagoi sot ndaj deklaratës së zëvendëskryeministrit të parë të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi, i cili mbrëmë në TV Sitel tha se nuk beson në kapacitetet e këtij komisioni.

Grubi shtoi se ka besim tek institucioni, por ka dyshime për kapacitetet e tij, përcjell INA.

” Një shumicë dërrmuese e çështjeve ose humbasin në procedura administrative ose hidhen poshtë nga gjyqtarët, për ato që po bën Komisioni Antikorrupsion dhe shpresoj që përbërja e radhës të jetë vërtet serioze, nuk kanë pasur asnjë sukses që kur kanë qenë në detyrë”, theksoi Grubi.

Por pas kësaj, sot reagoi Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit me anë të një komunikate ku thuhet se akuzat nuk qëndrojnë.

“Keni të drejtë z. Grubi, Antikorrupsioni nuk ka kapacitet për të vozitur me automjete zyrtare 24/7 dhe për qëllime private, të abuzojë me objektet shtetërore, të përdorë përfaqësi dhe karta zyrtare pagese, as të shpërdorojë para buxhetore, por të jeni të sigurt se ka kapacitet të përmbushë detyrimet dhe kompetencat e veta ligjore, dhe të zhvillohen iniciativa dhe rekomandime të shumta që ende presin rend dhe kohë për të vepruar sipas tyre”, thuhet në njoftimin e Antikorrupsionit.

Ata kujtojnë Raportin e Komisionit Evropian për progresin e vendit, në të cilin, siç thonë ata, marrim vlerësime pozitive për proaktivitetin dhe hapjen e rasteve ndaj zyrtarëve të lartë.

“Gjithashtu, KE-ja në raportet e saj u bën thirrje institucioneve kompetente që të veprojnë sipas rekomandimeve të DKSK-së”, shton Antikorrupsioni.

Nga ky institucion thonë se është për t’u habitur fakti që zëvendëskryeministri nuk e njeh këtë vlerësim të KE-së, si organi më i lartë i BE-së dhe siç thonë ata “bën akuza të pabaza”.

“Komisioni për Parandalimin e Korrupsionit është një institucion i pavarur, me autoritet për të trajtuar çështjet për zyrtarët e zgjedhur dhe të emëruar. Kualifikimi për kapacitetet e Komisionit nga një zyrtar i lartë i Qeverisë së RSM-së, për të cilin është hapur rasti, nuk është gjë tjetër veçse presion në punën e Komisionit dhe përpjekje e orkestruar për defokusim të opinionit. Aq më tepër që së fundmi Kabineti i Zëvendëskryeministres për Qeverisje të Mirë dhe kundër Korrupsionit përdori akuza të kota dhe të pabaza lidhur me rastin e kryetarit të Komunës së Strugës Ramiz Merko…”, sqaroi Antikorrupsioni në reagimin ndaj deklaratës së Grubit dhe shtoi se Komisioni ka kapacitete për t’u marrë me, siç thonë ata “sulme të orkestruara”.(INA)

TË FUNDIT
6 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

ME TE LEXUARA

18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
17 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
16 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
23 orë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

INFO

NA NDIQ