Antikorrupsioni kërkon përgjegjësi nga Spasovski për “Besa Transin”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Komisioni për Parandalimin e Korrupsionit kërkon përgjegjësi nga ministri i Brendshëm Oliver Spasovski, për rastin e “Besa Trans”, në tragjedinë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona. Antikorrupsioni ka vërtetuar se për gjatë tre muajve para fatkeqësisë, ministri e ka fshehur në sirtarë dokumentin kyç, në bazë të të cilit do të duhej të mbyllej firma “Via Komerc”, kompani e cila ka kryer kontroll teknik të autobusit.

Antikorrupisoni ka vendosur që për faktin se Prouroria Publike tashmë ka hapur çështje dhe për këtë rast po zhvillohet procesi gjyqësor, të gjitha provat që disponojnë do t’i dorëzojnë në plotësim të provave në prokurori, dhe do t’i dorëzojnë qeverisë iniciativë për të përcaktuar përgjegjësinë e ministrit Oliver Spasovski.

Antikorrupsioni, ka konstatuar se ministri nuk ka vepruar në mënyrë të rregullt, për shkak se pas raportit të Inspektoratit që ka bërë kontrollin, ai nuk ka dhënë urdhër që në afat të paraparë të eliminohen parregullsitë, por të njëjtën e ka dhënë tre muaj pas marrjes së raportit, respektivisht tre ditë pas aksidentit në Bullgari.

Në gusht të vitit 2021, inspektorët e MPB-së kanë konstauar një sërë mngësish gjatë kontrollit në kompaninë e kontrollit teknik “Via Komerc”, e cila kryente kontroll mbi autobusët e “Besa Trans”. Ndërkaq, kreu i policisë, Spasovski ende nuk ka dhënë ndonjë sqarim se pse ka pritur kaq gjatë dhe nuk ka thënë nëse ndihet përgjegjës për aksidentin.

Linda Ebibi /SHENJA/

TË FUNDIT
53 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
60 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
1 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
1 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

18 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
1 ditë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
6 orë
Bastiset shtëpia dhe ambientet e zyrës të prokurorit Ixhet Memeti, dyshohet për mitmarje
23 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
1 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
18 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
1 ditë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

INFO

NA NDIQ