Antikorrupsioni në RMV paralajmëron papajtueshmërinë e posteve kryeministrore, ministrore dhe parlamentare

Picture of INA
INA

01/06/2024

Komisioni Kundër Korrupsionit i bën thirrje kryeministrit dhe ministrave deputetë që të largohen menjëherë nga Qeveria, duke shprehur shqetësimin për respektimin e rendit kushtetues dhe parimit të ndarjes dhe kontrollit të legjislativit ndaj pushtetit ekzekutiv.

Ish-kryetari i Kuvendit pranoi në seancën konstituive se ishte në konflikt interesi, por interpretoi se nuk do të kishte problem nëse do të mbetej kështu.

Mentaliteti i Xhaferit është i papajtueshëm me demokracinë, ka reaguar dje në rrjetet sociale profesori i së drejtës kushtetuese nga Universiteti i Shkupit, Denis Preshova. Ai akuzoi ish-kryetaren për arrogancë dhe bullizëm dhe i bëri thirrje Kuvendit të veprojë menjëherë.

Kuvendi duhet ta njoftojë menjëherë Xhaferin për papajtueshmërinë e pozitës së tij parlamentare me një pozitë në pushtetin ekzekutiv dhe t’i tregojë se i ka pushuar pozita e kryeministrit dhe të mos e lërë që të interpretojë normat juridike si të dojë dhe sipas dëshirës. – ka shkruar Preshova në rrjetet sociale.

Nëse Xhaferi nuk jep dorëheqje, profesori Preshova mendon se Kuvendi duhet të deklarojë se i ka përfunduar mandati parlamentar.

Përveç Xhaferit, në situatë të ngjashme janë edhe disa ministra të tjerë për të cilët nuk dihet nëse do ta marrin pagën e ardhshme nga Qeveria apo nga Kuvendi. Në mesin e tyre është edhe ministrja e Kulturës e cila u bë deputete, gjë që nuk e pengoi atë që dje në emër të ministrisë të drejtohej në një festival drame në Manastir si patrone.

Slavjanka Petrovska, Ilir Demiri, Fatmir Bitiqi, Ljupço Nikolovski dhe Blagoj Boçvarski mbajnë nga dy ulëse zyrtare.

TË FUNDIT
3 orë
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
4 orë
Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro
6 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së
7 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

ME TE LEXUARA

13 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
12 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
11 orë
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
11 orë
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
9 orë
Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale
7 orë
Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup
1 ditë
Sylvinho: Ishim në grupin e “vdekjes” por largohemi nga Europiani me kokën lart, të provojmë emocionet e Botërorit
6 orë
Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

LEXO MË SHUMË

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

albin kurti mickoski

Kurti uron Mickoskin: T’i forcojmë marrëdhëniet bilaterale

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

INFO

NA NDIQ