Antikorrupsioni: Qeveria të kërkojë përgjegjësi nga Spasovski për tragjedinë e ”Besa Trans”

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Antikorrupsioni ka vendosur që të dorëzojë nismë në Qeveri për konstatimin e përgjegjësisë së Ministrit të Brendshëm, Oliver Spasovski, lidhur me vendimin jo në kohë të miratuar për ndalesën e kryerjes së kontrollit vteknik të subjektit juridik “Via Komerc”, ku pas konstatimit të parregullsive, kontroll Teknik I është bërë edhe transportuesit ‘Besa Trans”, në autobusin e të cilit në aksidentin tragjik në Bullgari humbën jetën 45 qytetarë të RMV-së dhe shtatë ishin lënduar.

Antikorrupsioni, sic njofton KlanM, ka konstatuar se Ministri nuk ka vepruar në mënyrë të rregullt, për shkak se pas raportit të Inspektoratit që ka bërë kontrollin, ai nuk ka dhënë urdhër që në afatt të paraparë të eliminohen parregullsitë, por të njëjtën e ka dhënë tre muaj pas marrjes së raportit, respektivisht tre ditë pas aksidentit në Bullgari.

Antikorrupsioni, sic njofton KlanM, ka debatuar edhe për xhirimet e zgjedhjeve lokale ku shihen Ministri I Jashtëm, Bujar Osmani dhe Ministri I Ambientit Jetësor, Naser Nuredini duke shfrytëzuar veturat zyrtare për qëllime partiake.

Të pyetur se cfarë do të bëhet me këtë rast, nga Antikorrupsioni janë përgjigjur se detyra e tyre është që materialin ta dërgojnë në Kabinetin e Zv/Kryeministrit për sundim të mirë dhe ata të marrin vendimin. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
41 minuta
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
49 minuta
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
57 minuta
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
1 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
2 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Komiteti i Helsinkit: Në Idrizovë për 1.000 të dënuar kujdeset vetëm një mjek
5 orë
Komiteti i Helsinkit: Nuk ka avancim për të drejtat e njeriut në RMV
23 orë
Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave
2 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
1 ditë
Ageler: Siguria energjetike dhe energjia e gjelbër janë prioritete që duhet t’i tejkalojnë politikat partiake
7 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla

LEXO MË SHUMË

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

cerdhe

Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm

INFO

NA NDIQ