Antony Blinken do të vizitojë Turqinë më 20 shkurt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2023

Vizita e Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken në Ankara ishte planifikuar edhe para tërmeteve në Turqi, bisedimet do të zhvillohen më 20 shkurt, tha ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në një konferencë për shtyp pas një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Vetë vizita ishte planifikuar edhe para tërmeteve. Siç ishte planifikuar, Blinken do të mbërrijë në rajonin e fatkeqësisë më 19 shkurt dhe më 20 shkurt do të zhvillojmë bisedime me të. Gjatë takimit, ne patjetër do të diskutojmë procesin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO”, tha Cavusoglu. Palët synojnë gjithashtu të diskutojnë situatën rreth konfliktit në Ukrainë.

Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Blinken do të bëjë vizita zyrtare në Gjermani, Turqi dhe Greqi nga data deri më 22 shkurt. Në Gjermani, ai do të vizitojë Konferencën e Sigurisë së Mynihut, ku do të marrë pjesë në një sërë takimesh dypalëshe dhe shumëpalëshe për të diskutuar mbështetje të mëtejshme për Ukrainën, ndihmë për Turqinë dhe Sirinë.

Më 19 shkurt, Sekretari i Shtetit do të vizitojë bazën ajrore Incirlik në Turqi, ku do të mbikëqyrë ofrimin e ndihmës amerikane pas tërmetit. Më pas ai do të shkojë në Ankara, ku do të takohet me Çavushoglu dhe zyrtarë të tjerë të vendit për të diskutuar për ndihmën e mëtejshme për Turqinë dhe bashkëpunimin brenda NATO-s.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Sot gjyqi ndaj Donald Trump, kush janë dëshmitarët kyç dhe prokurorët e çështjes?

bote popullesia njerzimi

Publikohen shifrat/ Ja sa miliardë ka arritur numri i popullsisë në botë, vendi me më shumë popullsi nuk është më Kina

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

termet

Tërmet me 4.2 shkallë të Rihterit godet Turqinë

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Të paktën 124 dronë rusë godasin Zhaporizhian

biden-zelensky

“Faleminderit, Amerikë”, reagon Zelensky pasi SHBA miratoi “pakon e madhe” për Ukrainën

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

INFO

NA NDIQ