Anulimi i Qeverisë së Përzhinos, Kovaçevski thotë se duhet konsensus

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Kërkesa e opozitës për shlyerjen e Qeverisë së Përzhinos vetëm se konfirmon se LSDM-ja ka rikthyer besimin dhe ka krijuar kushte për zgjedhje të lira dhe demokratike. Megjithatë sipas kryeministrit Dimitar Kovaçevski, Marrëveshja e Përzhinos është miratuar me konsensus me pajtim të katër partive më të mëdha politike në vend, edhe shfuqiimi i saj duhet bërë me konsensus mes partive më të mëdha politike në vend.

“Kërkesa e opozitës për shlyerjen e Qeverisë së Përzhinos konstaton se në shtet kemi ambient demokratik, që nuk ka qenë në kohën kur është vendosur Qeveria e Përzhinës, asokohe kishim shtet të robëruar, ku administrata dhe aparati shtetëror shfrytëzoheshin për qëllime partiake, mediat nuk ishin të lira që ta kryenin punën e tyre, ndërkohë që sot të gjitha mediat janë të kapshme për të gjithë aktorët politik, pavarësisht nëse bëhet fjalë për pozitë apo opozitë. Kjo vetëm se konfirmon që LSDM-ja, Qeveria dhe partnerët e saj të koalicionit i kanë kthyer parimet demokratike të sundimit. Megjithatë duke pas parasysh se Qeveria e Përzhinos është miratuar me pëlqimin e katër partive më të mëdha politike, kjo nënkupton se edhe mënyra e shlyerjes së saj duhet të bëhet në mënyrë të njëjtë”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, kryeministër.

FacebookTwitter

TË FUNDIT
46 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ
1 ditë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
22 orë
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!
1 ditë
Zjarr në departamentin e grave në Idrizovë, katër punonjëse kanë përfunduar në Toksikologji
10 orë
Memetit iu caktuan masa kujdesi, deklaroi që nuk ka biseduar me gjykatësin që u kap në flagrancë duke marrë mito
1 ditë
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
4 orë
Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ