Anulohen rreth 2 mijë ndërhyrje kirurgjike, mjekët akuzojnë autoritetet për neglizhencë

Picture of INA
INA

05/06/2024

Për rreth tri javë sa nuk kanë punuar sallat e operacioneve me kapacitet të plotë në Klinikën e Kirurgjisë janë anuluar rreth 2 mijë terminë të pacientëve. Që sot kanë filluar të punohet në dy turne në sallat që janë duke funksionuar me kompresor të vegjël portativ, ku do të bëhen edhe operacionet elektive. Deri më tani vetëm ndërhyrje kirurgjike bëheshin te rastet urgjente. Nga Klinika e Urologjisë thonë se shumë pacientë me kancer që kanë rrezik për metastaza janë në listën e pritjes. Kirurgu urolog Bashkim Shabani tha se mantel bardhët janë mbështetur për muri pa fajin e tyre.

“Klinikat kirurgjike kanë rreth 100 operacione në ditë, kjo avari zgjati gati një muaj që do të thotë rreth 2 mijë operacione janë shtyrë, tani vjen koha e pushimeve dhe lista e pritjes do të rritet akoma për ca muaj. Ne prej 3 javësh nuk kemi qenë në mundësi të bëjmë asnjë intervenim, jemi të bllokuar totalisht sepse ne nuk mund të eksperimentojmë me jetën e njerëzve, faktikisht ne nuk kemi pasur kushte për të punuar”, deklaroi Bashkim Shabani, Kirurg urolog.

Një zgjidhje e përkohshme me kompresorë të instaluar jashtë, por edhe kompresorë të lëvizshëm në sallë, ende nuk ka një zgjidhje të përhershme për sallat e operacionit. Nuk dihet ende se si do të jetë i gjithë sistemi i furnizimit dhe stacioneve të kompresorëve se nuk po operohet me kapacitet të plotë. Ai tha se dikush nga autoritet duhet të jep përgjegjësi, ngaqë i gjithë presioni është vënë tek doktorët.

“Realisht, për fat të keq tani jemi në periudhë të ndërrimit të pushteteve dhe askush se merr fajin. Kemi institucion të posaçëm të Klinikave që janë Shërbimet e përbashkëta, por unë mendoj që përgjegjësi ka Ministri i Shëndetësisë dhe drejtori i atyre shërbimeve që është dashur më herët t’ia mendojnë, jo tani”, tha Bashkim Shabani, Kirurg urolog.

Shabani sqaroi se zgjidhja e përhershme është zëvendësimi i stacionit të kompresorit me tubacionet, i gjithë sistemi i kompresorit. Stacionet dhe sistemi janë të vjetra 30 vjeç dhe sipas ekspertëve gjermanë të cilët ishin duke inspektuar të gjithë sistemin e furnizimit, stacionin e kompresorit, thanë se stacioni është i vjetër me tubacione dhe jetëgjatësia e stacioneve të tilla ka kaluar çdo limit kohorë. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 minuta
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
29 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
5 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

ME TE LEXUARA

19 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
19 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
8 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
8 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”
1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

INFO

NA NDIQ