Anulohet seanca gjyqësore për rastin “Shkallët Spanjolle”, Janakieski në izolim

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Procesi gjyqësor për rastin “Shkallët Spanjolle” shtyhet për më 18 shkurt për shkak të mungesës së të akuzuarit të parë, ish ministrit për Transport dhe Lidhje, Mile Janakieski, i cili është pozitiv me Kovid-19.

Gjykatësja Fanka Jançulleva Mihaillovska në fillim të seancës së sotme ka njoftuar se mbrojtja e Janakieskit më 7 shkurt ka dorëzuar kërkesë për shtyrjen e seancës sepse Janakieski është pozitiv me KOvid-19, dhe ka dorëzuar vendimin për vet-izolim nga shkurti.

Për rastin “Shkallët Spanjolle”, përskaj Janakieskit, të akuzuar janë edhe Dimitar Dimovski, Biljana Dejanovska-Dimitrovska, Violeta Samarxhiska, Aneta Jordanova, Dejan Mitevski, Emilija Radojkova, Snezhana Kërstevska, Risto Papazov, Lidija Smiljanovska dhe Marjan Jovanov.

Ata akuzohen se me shitjen e paligjshme të parcelave para ndërtesës së EVN-së në sheshin e Shkupit, kanë dëmtuar shtetin për 2.6 milion euro.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ