Anulohet seanca gjyqësore për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, avokati nuk arrin t’i sigurojë dëshmitarët që i ka propozuar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Mbrojtësi i të akuzuarit Nedeljko Spasojeviq, avokati Faruk Korenica, nuk ka arritur që t’i sigurojë disa dëshmitarë, të cilët i kishte propozuar që të dëgjohen në gjykimin për vrasjen e politikanit serb, tani të ndjerit Oliver Ivanoviq.

Për këtë arsye, seanca e paraparë për të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prishtinë është anuluar, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Kjo u bë e ditur nga zyra e gjykatësit të rastit Valon Kurtaj.

Në këtë rast, për përfshirje në vrasjen e Ivanoviqit, e cila kishte ndodhur në janar të 2018-së, po akuzohen Marko Roshiq, Nedelkjo Spasojeviq, Dragisha Markoviq, Zharko Jovanoviq, Silvana Arsoviq dhe Rade Basara, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në parashtresën me të cilën avokati Korenica iu ka drejtuar gjykatës, thuhet se i akuzuari Spasojeviq ka rënë në kontakt me tre dëshmitarë të propozuar, përndryshe eprorë në sektorin për veprat penale të Departamentit të Përgjithshëm, me lutje që të japin adresat e tyre, mirëpo të njëjtit për shkak të situatës politike janë larguar nga vendet e punës ku kanë punuar.

“Mjerisht, njerëzit kanë refuzuar që të paraqiten pranë trupit gjykues me arsyetim se kanë frikë se disa persona janë të gatshëm të veprojnë kundër integritetit fizik ndaj të njëjtëve dhe anëtarëve të familjeve të tyre nëse pranojnë që të dëshmojnë në këtë çështje penalo-juridike”, thuhet në parashtresën e avokatit Korenica.

Gjithashtu, në këtë shkresë thuhet se ata kanë premtuar se nëse situata në veri përmirësohet, atëherë do të jenë të gatshëm të dalin para trupit gjykues.

Edhe seanca e paraparë që të mbahet më 23 shkurt 2023 është anuluar për të njëjtën arsye.

Seancat e radhës për këtë rast janë të caktuara më 14 dhe 15 mars 2023.

Së fundi, Gjykata Themelore në Prishtinë, ua ka ndërprerë të gjitha masat e sigurisë të akuzuarve Marko Roshiq, Nedelkjo Spasojeviq, Dragisha Markoviq, Zharko Jovanoviq, Silvana Arsoviq dhe Rade Basara.

Ndryshe, seanca fillestare ishte mbajtur më 11 shkurt 2020, kurse Gjykata Themelore në Prishtinë, më 6 prill 2020, kishte refuzuar kërkesat për hudhjen e aktakuzës dhe kundërshtimet e provave.

Pas ankesave të katër avokatëve, Gjykata e Apelit kishte aprovuar ankesat e mbrojtësve dhe çështja ishte kthyer në rivendosje.

Sipas Apelit, në rivendosje nga gjykata e shkallës së parë duhet të eliminohen kundërthëniet, duke i dhënë mundësi prokurorit për t’u deklaruar ose për ta korrigjuar dhe plotësuar aktakuzën në mënyrë që aktakuza të jetë në përputhje me nenin 241 të KPPRK-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

pamje serbi stervitje radojcic grupi banjske

Brenda Programit të Shtëpisë së Bardhë për të ndarë sekretet e Amerikës, flitet edhe për zhvillimet pas sulmit në Banjskë

kurti mediat

Kurti: As pas 30 javësh s’ka aktakuzë për Radoiçiqin

Kurti OKB Keshilli i Sigurimit

Kurti dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Policia-e-Kosoves-800x445

Të shtëna me armë në Ferizaj, vritet një grua

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

KFOR KS

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

INFO

NA NDIQ