Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Kryetari i partisë “E majta” e cila fitoi 6 mandate në zgjedhjet e 8 majit, Dimitar Apasiev shprehet kundër emërimit të Arben Fetait nga Aleanca për Shqiptarët për Zëvendës Kryeminsitër për qeverisje të mirë.

Postimi që shpërndan Apasievi thotë se Fetai nuk ka shtetësi të Maqedonisë së Veriut dhe se është kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje në Belgjikë dhe se me këtë po bëhet “kosovarizimi” i vendit.

Kujtojmë se emri i Fetait bëri bujë në opinion pas lajmeve që se do të propozohet si Zëvendës Kryeministër.

Ndryshe, Arben Fetai është me prejardhje nga Sllupçani i Kumanovës, ndërsa familja e tij është larguar në Belgjikë më 1989 pas masave të dhunshme kundër arsimtarëve shqiptarë në atë periudhë. Ai është magjistër i studimeve evropiane nga Universitetit i Lirë i Brukselit me përvojë 20 vjeçare me agjenci të OKB-së, projekte të BE-së dhe fondacione të ndryshme në fushën e politikave zhvillimore dhe evropiane.

TË FUNDIT
11 minuta
Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së
1 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
1 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 orë
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

ME TE LEXUARA

13 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
22 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
12 orë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
22 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
4 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
3 orë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

LEXO MË SHUMË

sadulla duraki duraku

Sadulla Duraku reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

INFO

NA NDIQ