Apasiev: Ministri i Jashtëm në këtë moment historik nuk guxon të jetë shqiptar

INA
INA

26/07/2023

“Meqë jemi shtet etnik, vijmë te një çështja thelbësore, Ministri i Jashtëm në këtë moment historik nuk guxon të jetë shqiptar, sepse për entitetin dhe identitetin maqedonas po negociohet”.

Kështu e ka përfunduar fjalimin e tij nga foltorja e Kuvendit, Dimitar Apasiev kryetari i partisë “E Majta”.

Sipas tij, identiteti maqedonas nuk do të thotë asgjë për të, sepse ai është një secesionist.

Sipas tij, kryediplomati shqiptar i Maqedonisë së Veriut, ëndërron për një shtet tjetër.

“Prandaj, çështja etnike duhet të mbetet në domenin e kombit etnik dominues, që është maqedonas. Prandaj Bizanti ka mbijetuar për 10 shekuj. Nuk mund të thuash se maqedonasit nuk mund të ndërhyjnë në çështjet kombëtare shqiptare, por ju mund t’i shisni pozicionet kombëtare maqedonase. Çështjet kombëtare maqedonase mund të negociohen vetëm nga maqedonasit”, përfundoi Apasiev.

Komentet Apasiev i ka bërë gjatë debatit në Kuvend për ndryshimet kushtetuese.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbi

Zgjedhjet në Serbi: Çka mendon opozita serbe për Albin Kurtin dhe Planin franko-gjerman? (Video)

ali-ahmeti-sllupcan

Tropoja e shpallë “Qytetar Nderi” Ali Ahmetin

IMG_6975

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

Talat Xhaferi3

Xhaferi: Autoritetet ta zbardhin deri në fund rastin me Vanjën

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

vrasesit vanja palevski

Palevski kishte disa akuza penale

IMG_6973

Ky është babai i 14 vjeçares së vrarë në Shkup duke e sjellur në gjykatë

INFO

NA NDIQ