Aplikacione që mund të jenë të dobishme gjatë një tërmeti

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2023

Turqia dhe Siria janë goditur kohët e fundit nga tërmete shkatërruese që kanë marrë shumë jetë njerëzish. Për të rritur sigurinë në rast tërmeti, duhet të dini se ka aplikacione që monitorojnë lëvizjet sizmike. Android ka një shërbim të dedikuar për tërmetet, ndërsa telefonat Apple përdorin shërbime lokale dhe ofrojnë një opsion rikujtues dixhital.

Tërmeti i fundit Ky është

një aplikacion falas për iPhone që mbledh informacione në kohë reale. Ky aplikacion është krijuar nga sizmologë dhe mund të vlerësojë ndikimin e një tërmeti të veçantë brenda disa minutave. Përveç informacionit në kohë reale, aplikacioni ofron mundësinë për të ndarë komente, foto dhe video të dëshmitarëve.

Rrjeti i tërmeteve (Rrjeti i tërmetit )

Ky aplikacion ofron njoftime në kohë reale nëse jetoni pranë epiqendrës. Përveç kësaj, ai dërgon një paralajmërim disa sekonda para tërmetit nëse jetoni larg nga epiqendra.

“Alarmet e mia për tërmetet” ( Sinjalizimet e mia për tërmetet )

Ky aplikacion ofron informacione rreth tërmeteve dhe ka një bazë të dhënash të tërmeteve të viteve ’70 të shekullit të kaluar.

Këto tre aplikacione për iPhone janë falas. Kur bëhet fjalë për telefonat që funksionojnë në Android, ata kanë një opsion alarmi Shake. Ky opsion duhet të aktivizohet në telefonin tuaj për të marrë sinjalizime për tërmetet.

TË FUNDIT
16 minuta
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?
24 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
1 ditë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
4 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
6 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
24 orë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
16 minuta
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

LEXO MË SHUMË

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

INFO

NA NDIQ