Aplikacioni i Google që synon të transformojë komunikimin me SMS sjell enkriptimin fundor

Picture of INA
INA

15/08/2023

Google njoftoi ditën e Marte se aplikacionin Messages nga Google është më i sigurtë falë përmirësimeve të bëra në RCS, ose Rich Communication Services, një protokoll që ka për qëllim për të zëvendësuar SMS-të dhe sjellë ato në nivelin e aplikacionit iMessage të Apple.

Kompania tha se RCS do të jetë modaliteti i parazgjedhur i komunikimit për përdoruesit e rinj dhe ekzistues të aplikacionit Messages.

Gjithashtu bisedat në grup me enkriptim fundor do të jenë të disponueshme për të gjithë përdoruesit e RCS. Ky i fundit debutoi në fazën beta në fillim të vitit pas disa testimeve të hershme por nuk ishte i disponueshëm gjer më sot.

Me këtë përditësim bisedat mes përdoruesve në Messages, 1 me 1 apo në grup, do të jenë private tha Google.

Që kur lançoi RCS në 2019-ën, Google ka nisur një fushatë për të nxitur adoptimin e teknologjisë. Madje lançoi edhe një uebsajt vitin e kaluar për të shpjeguar përfitimet e RCS për konsumatorëve.

Me RCS-në e aktivizuar përdoruesit mund të ndajnë foto dhe video, të shohin indikator që tregojnë se përdoruesi po shkruan, të shohin nëse dikush e ka parë mesazhin e tyre apo të dërgojnë mesazhe përmes internetit celular dhe Wi-Fi.

Të gjitha këto kanë qenë funksionalitete që iMessage i Apple i ka ofruar prej vitesh. /PCWorld Albanian

TË FUNDIT
2 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
2 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
2 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
2 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
2 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

ME TE LEXUARA

2 ditë
E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale
2 ditë
Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10
2 ditë
Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë
2 ditë
SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve
2 ditë
NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

LEXO MË SHUMË

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

google

Google në hapat e Apple dhe iPhone me Pixel 10

Inteligjenca Artificiale IA

E drejta e autorit dhe përmbajtja e krijuar nga inteligjenca artificiale

nasa2

NASA dhe Boeing shtynë kthimin e astronautëve në Tokë

bill

Bill Gates po kthehet drejt armëve bërthamore

intelegjenca artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet rrezik për kompanitë e lajmeve

whatsapp-main-600x360

WhatsApp sjellë një ndryshim tek storjet

nasa2

Astronautët e NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

INFO

NA NDIQ