Apple do të paguajë gjobë prej 490 milionë dollarësh nën akuzat se ka mashtruar për shitjet në Kinë

INA
INA

18/03/2024

Apple ka rënë dakord të paguajë 490 milionë dollarë për të zgjidhur një padi kolektive të udhëhequr nga këshilli i qarkut Norfolk të Mbretërisë së Bashkuar.

Padia akuzon shefin ekzekutiv të Apple, Tom Cook, se ka mashtruar investitorët e tij në lidhje me një rënie të madhe të shitjeve të iPhone në Kinë.

Nga veprimet e supozuara të kompanisë, Norfolk thekson se është prekur fondi i tij i pensioneve, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

“Kur dhe ku është e garantuar, ne do të ndërmarrim veprime vendimtare për të rikuperuar humbjet kur investimet e pjesëmarrësve tanë dëmtohen nga mashtrimi”, tha një zëdhënës i fondit të pensioneve Norfolk.

Saktësisht, sipas ankesës, Apple dhe shefi i saj ekzekutiv në vitin 2019 kanë publikuar informacione se si modelet iPhone po performonin në Kinë, si një nga tregjet më të mëdha të kompanisë, duke paralajmëruar se të ardhurat e kompanisë do të bien shkaku i kërkesës së dobët në shtetin kinez.

Por, Apple mohoi të ketë mashtruar investitorët për shitjet në Kinë.

Edhe pse gjiganti teknologjik ende e mban atë qëndrim, pas më shumë se katër vjetësh grindje ligjore është pajtuar të kryejë gjobën që iu është shqiptuar, gjë që nuk duket të jetë problem për kompaninë.

Kjo pasi pagesa prej 490 milionë dollarësh përfaqëson më pak se 1 për qind të fitimit prej 97 miliardë dollarësh që Apple fitoi gjatë fund vitit të saj fiskal.

Gjithashtu, edhe çmimi i aksioneve të saj është katërfishuar, duke u krijuar aksionerëve një pasuri shtesë prej 2 trilionë dollarësh.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ