Apple gjobitet nga Rusia

INA
INA

04/08/2023

Gjykata ruse ka dënuar gjigantin teknologjik amerikan “Apple” me 4 mijë e 400 dollarë për shkak se nuk hoqi materialin e cilësuar si informacion të rrejshëm për operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë.

Gjykata në Moskë që merret me shkeljet administrative dhe rastet e niveleve të ulëta, ka shpallur fajtor gjigantin teknologjik “Apple” për mosfshirjen e podcasteve dhe aplikacioneve që kanë përhapur informacione të rrejshme për konfliktin në Ukrainë, raportoi AP.

Që kur ka nisur pushtimin e shtetit fqinj, Rusia ka ndëshkuar të gjithë ata që kritikojnë ose vënë në dyshim fushatën ushtarake në Ukrainë.

Opozitari Vladimir Kara-Murza është dënuar me 25 vjet burgim për tradhti pasi mbajti fjalim kundër luftës ruse në Ukrainë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ