Apple jep alarmin: Ç’ndodh nëse flini pranë telefonave kur janë duke u karikuar

Picture of INA
INA

17/08/2023

Gjiganti i teknologjisë, Apple, ka bërë një lajmërim tepër të rëndësishëm për të gjitha ata që flenë pranë telefonit të tyre ndërkohë që ai është duke u karikuar.

Ndërkohë që të gjithë janë bërë të varuar nga përdorimi i telefonit dhe kanë merak se mos humbasin ndonjë telefonatë apo mesazh, Apple raporton se është një rrezik tepër i madh pasi karikimi i baterisë mund të rezultojë në zjarr, goditje elektrike, lëndim apo dëmtim të iPhone dhe sendeve të tjera.

Të flesh me telefonin poshtë jastekun ose batanijes është ndoshta rreziku më i madh pasi në momentin që telefoni karikohet, ai ka nevojë të marrë ajër, duke shmangur nxehjen.

Një tjetër lajmërim i rëndësishëm nga Apple është se duhet të përdoren karikuesit origjinal pasi karikuesit e lirë nuk i plotësojnë standartet e sigurisë dhe karikimi me këto adaptor mund t’ju rrezikojë jetën.

TË FUNDIT
17 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
2 ditë
Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë
2 ditë
Aksionarët e Tesla-s miratuan pagesën prej 56 miliardë dollarë për Elon Musk
3 ditë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
3 ditë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

ME TE LEXUARA

17 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027

LEXO MË SHUMË

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

tesla-model-3-behet-makina-elektrike-me-e-shitur-ne-evrope_5ca31f5e2e44d

Aksionarët e Tesla-s miratuan pagesën prej 56 miliardë dollarë për Elon Musk

Elon Musk X twitter

Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

intelegjenca artificiale

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

Elon-Musk-cip

Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

INFO

NA NDIQ