Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Picture of INA
INA

08/07/2024

Nuk mund të mohohet që Epic Games është përpjekur të bëjë që Apple të aprovojë një dyqan Epic Games për iPhone.

Kjo betejë ligjore u zhvillua pasi Apple nxori Epic dhe lojën e saj të njohur Fortnite nga App Store si përpjekje për të kapërcyer platformën e përpunimit brenda aplikacionit të Apple.

Falë Aktit të Tregjeve Dixhitale të KE-së (DMA), Apple duhet të lejojë që aplikacionet e palëve të treta të gjejnë një shtëpi brenda iOS në BE, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kohët e fundit, Epic u ankua se Apple kishte refuzuar dy herë paraqitjen e saj për të shtuar Epic Games Store në iPhone në 27 vendet anëtare të BE-së.

Epic deklaroi se vendimi i Apple ishte “arbitrar, pengues dhe në kundërshtim” me DMA.

Megjithatë, gjiganti teknologjik ka bërë një ndryshim dhe thuhet se ka miratuar shtimin e Epic Game Store në iOS.

TË FUNDIT
5 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
1 javë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
1 javë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ