Apple Reality Pro, pritet të vij me pamje dy herë 4K

INA
INA

2 Qershor, 2023

Kufjet e ardhshme të realitetit virtual të Apple, pritet të quhen Reality Pro dhe do të prezantohen për herë të parë më 5 qershor.

Kufjet do të kenë dy mikro OLED 1.41”, duke sjellë një rezolucion prej 4,400 ppi dhe mbi 5000 nits shkëlqim.

Në një postim vijues në Tëitter, analisti tha se rezolucioni duhet të jetë “4K për sy”.

Matematika e thjeshtë zbulon se me një diagonale 1,41” dhe një ekran rrethor/katror, ​​ana është 1”, dhe rezolucioni është 4,000 x 4,000 piksele për ekran.

Këto shifra janë mbresëlënëse sepse rezolucioni i Meta Quest Pro është 1800 x 1920 për sy, ndërsa PlayStation VR 2 ka 2000 x 2040 pikselë për sy.

Numri i ndriçimit është 5 herë më i lartë se grimcat standarde që kemi raportuar në telefonat inteligjentë.

Sidoqoftë, syri i njeriut e percepton dritën ndryshe, dhe numri duhet të llogaritet në mënyrë eksponenciale.

Ngjashëm me f-stops, ekziston një hap nga 1000 nits në 2000 nits, një i dytë nga 2000 nits në 4000 nits, një i tretë nga 4000 në 8000 nits, etj.

Kjo do të thotë që ekranet Reality Pro do të jenë gati tre herë më të ndritshëm sesa ekrani i një smartphone me ndriçimin maksimal.

Kufjet pritet të kushtojnë rreth 1500 dollarë, që do të jetë një porosi e madhe për amatorët dhe entuziastët.

Ai do t’u reklamohet profesionistëve, të cilët ka të ngjarë të përdorin pajisjen për të zhvilluar një metaverse për klientët e ardhshëm, të cilët do të blejnë një Real Realitet jo-Pro me specifika më modeste dhe një çmim më të përshtatshëm për portofolin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

google

Google definitivisht ka mbyllur versionin bazë HTML të Gmail që nga janari

Inteligjenca artificiale AI

Rreziqet e AI – Në Spanjë adoleshentët përdorin imazhe të rreme që tregojnë bashkëmoshataret e tyre nudo

amazon-firma-587x396-1

Amazon zgjeron edhe tutje garën e inteligjencës artificiale me marrëveshjen për investim deri në 4 miliardë dollarë në Anthropic

nasa2

NASA po kërkon vullnetarë për të fotografuar eklipsin total diellor të prillit 2024

WHATU

WhatsApp ka një veçori të re të dobishme, të ngjashme me atë të Telegram

telefon kinez

Kina ka prodhuar një telefon celular përmes të cilit mund të parkoni një makinë

femij telefon

Kujdes! Pasojat e paparashikueshme të Teknologjisë

game of thrones

Autori i ‘Game of Thrones’ padit pronarin e ChatGPT OpenAI

3_Main-Apple-iPhone-battery

Ja si mund ta karikoni telefonin 4 herë më shpejt

INFO

NA NDIQ