Apple shënon rënien e parë të të ardhurave që nga viti 2019

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Të ardhurat e Apple ranë 5% në tre muajt e fundit të vitit të kaluar në 117.2 miliardë dollarë, një rënie e rrallë për kompaninë dhe dukshëm më e keqe nga sa prisnin analistët e Wall Street.

Rënia shënon herën e parë që Apple ka raportuar një rënie të të ardhurave nga viti në vit që nga viti 2019. Fitimet e prodhuesit të iPhone gjithashtu u ulën me më shumë se 13% krahasuar me tremujorin e një viti më parë në gati 30 miliardë dollarë.

Aksionet e Apple ranë deri në 4% në tregtimin pas orarit të së enjtes.

Fitimet zhgënjyese vijnë pasi Apple u përball me mbylljen e një fabrike kryesore kineze në fund të vitit të kaluar, duke dëmtuar furnizimin e saj. Dhe kjo vjen mes shqetësimeve që konsumatorët mund të reduktojnë shpenzimet e tyre për pajisjet e shtrenjta të teknologjisë ndërsa frika e recesionit po afrohet. Apple ka marrë gjithashtu një goditje nga inflacioni i lartë dhe normat e interesit.

Megjithatë, Apple vuri në dukje se baza e saj e instaluar globale tani arrin më shumë se 2 miliardë pajisje. Kompania tha gjithashtu se biznesi i saj i Shërbimeve, një fushë kyçe e fokusit në vitet e fundit që përfshin Apple TV+ dhe lojërat, arriti një rekord të të ardhurave tremujore prej 20.8 miliardë dollarësh.

Kjo është 6% më shumë nga tremujori i një viti më parë, por një ngadalësim i mprehtë i rritjes nga rritja prej gati 24% që postoi një vit më parë, shkruan cnn.

“Apple dha një raport tronditës të dobët të fitimeve,” tha në një deklaratë analisti i lartë i Investing.com Jesse Cohen.

Tremujori i varfër i Apple dëshmon se edhe kompania më e vlefshme e tregtuar në SHBA nuk është imune ndaj sfidave me të cilat përballet industria e teknologjisë në përgjithësi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Zbulohet se çfarë i shkroi Elon Musk stafit të Tesla-s ku njoftoi pushimin nga puna të më shumë se 10% të fuqisë punëtore

whatsapp-main-600x360

Aplikacioni WhatsApp po merr një chatbot me AI

190719_ROBOTET_12_8

A janë robotët “miqtë apo armiqtë tanë”? Ja çfarë mendojnë njerëzit në disa pjesë të botës

Elon Musk X twitter

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp njofton për uljen e kufirit të moshës së përdoruesve në disa vende

sam altman

Sam Altman prezanton ChatGPT Enterprise te kompanitë e tjera të mëdha

google

Google së shpejti prezanton telefonin e ri Pixel 8A

viber

Viber prezanton funksionin e ri me Al

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

INFO

NA NDIQ