Apple thuhet se po përballet me një gjobë prej 500 milionë eurosh nga BE-ja për kufizimet e qasjeve në transmetimin e muzikës

INA
INA

20/02/2024

Apple thuhet se po përballet me një gjobë prej 500 milionë eurosh nga BE-ja për kufizimet e qasjeve në shërbimet e transmetimit të muzikës, gjë që cilësohet të jetë goditje historike për kompaninë teknologjike amerikane.

Komisioni Evropian po heton nëse Apple ka bllokuar transmetuesit e muzikës që u tregojnë përdoruesve mënyra më të lira për abonime jashtë aplikacionit AppStore.

Brukseli po planifikon të vendosë një gjobë prej 500 milionë eurosh, e cila do të përfaqësonte një vendim historik kundër Apple pas vitesh ankesa nga kompanitë, shërbimet e të cilave ofrohen përmes aplikacioneve të iPhone, shkruan the Guardian.

Kompania suedeze e transmetimit, Spotify, ka paraqitur një ankesë gjatë vitit 2019 në BE, me pretendimin se Apple kufizon zgjedhjen në AppStore duke ngarkuar një tarifë prej 30 për qind për instalimin e aplikacioneve. Gjithashtu, thuhet që Apple të ketë penguar Spotify të informojë klientët për marrëveshje më të mira dhe më të lira.

Por, sipas kompanisë, tarifa e saj justifikohet pasi shpenzon shumë para për funksionalizimin e AppStore, dhe i ofron Spotify qasje të qindra miliona klientëve.

Prandaj, Komisioni Evropian po heton për të kuptuar nëse veprimet e Apple janë të paligjshme dhe kundër rregullave të bllokut që zbatojnë konkurrencën.

Gjiganti teknologjik nuk është përballur kurrë me një gjobë nga Komisioni Evropian, megjithëse mori një gjobë prej 1.1 miliardë eurosh nga Franca në vitin 2020.

Megjithatë, ajo dhe kompanitë e tjera teknologjike janë nën vëzhgim për shqetësimet e konkurrencës në treg.

Ndryshe, Google po apelon kundër gjobave prej më shumë se 8 miliardë euro të vendosura nga BE-ja.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ