Arabët kërkojnë të luajnë në Ligën e Kampionëve

Picture of INA
INA

17/08/2023

Pas investimeve marramendëse të bëra nga klubet arabe duke sjellë disa nga lojtarët më të mëdhenj nga klubet evropiane, Liga Pro e Arabisë Saudite ka nisur punën për të arritur një tjetër objektiv të madh. Ata synojnë që tani me klubet e tyre të marrin pjesë në kompeticionin më të mirë për klube në Evropë, Ligën e Kampionëve.

Siç raportohet “Corriere dello Sport”, sauditët tashmë kanë dy gara ndërkombëtare shumë prestigjioze si Kupa Arabe e cila zhvillohet në verë (e fituar disa ditë më parë nga Al-Nassr i Ronaldos) dhe Liga tradicionale e Kampionëve d’Asia. por sheikët tani po synojnë edhe konkurrencën më të lartë të kontinentit të vjetër.

Ideja do të ishte formulimi i një kërkese shumë specifike drejtuar UEFA-s: të për të hyrë në formulën e re të turneut në sezonin 2024/25, kur formati i kompeticionit do të revolucionarizohet dhe do të kalojë në 36 ekipe, përcjellë KosovaPress.

Kjo do t’u mundësonte klubeve të tilla si Al-Ittihad dhe Al-Ahli i Jeddah ose Al-Nassr dhe Al-Hilal i Riad të fitojnë edhe më shumë prestigj ndërkombëtar, të konkurrojnë me klubet më të mira të kontinentit të vjetër.

Nëse ky skenar realizohet, atëherë në këtë garë do të shihnim rikthimin e disa emrave që i kanë dhënë zjarr këtij kompeticioni, si Ronaldo e Benzema.

TË FUNDIT
20 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës
20 orë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
20 orë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
20 orë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
20 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

ME TE LEXUARA

22 orë
Shkëndija eliminohet nga Conference League!
21 orë
Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai
20 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së
20 orë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
20 orë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
20 orë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
20 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

LEXO MË SHUMË

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

morata

Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai

shkendija tetoves

Shkëndija eliminohet nga Conference League!

Anglia

Ja kush është kandidati kryesor për të marrë drejtimin e “tre luanëve”

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

INFO

NA NDIQ