Arabia Saudite do të vazhdojë reduktimin e prodhimit të naftës

Picture of INA
INA

05/10/2023

Arabia Saudite ka përsëritur se do të vazhdojë deri në fund të vitit reduktimin e prodhimit vullnetar të naftës prej 1 milion fuçi në ditë, të cilën e zbaton që nga muaji korrik, transmeton Anadolu.

Agjencia zyrtare e lajmeve SPA e Arabisë Saudite në lajmin e saj të bazuar në burimet e Ministrisë së Energjisë njoftoi për reduktimin vullnetar të prodhimit të naftës përpara mbledhjes së Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), e cila do të mbahet sot.

Në lajm thuhet se Arabia Saudite do të vazhdojë deri në fund të vitit reduktimin e prodhimit vullnetar të naftës prej 1 milion fuçi në ditë, të cilën e zbaton që nga muaji korrik.

Më tej, thuhet se kjo sasi është shtesë ndaj vendimit që Arabia Saudite njoftoi në muajin prill për të “reduktuar prodhimin ditor të naftës me 500 mijë fuçi deri në dhjetor 2024”.

Gjithashtu njoftohet se me reduktimet që do bëhen në muajt nëntor dhe dhjetor, prodhimi ditor i naftës në Arabinë Saudite do të jetë rreth 9 milionë fuçi në ditë dhe se sasia e reduktimeve do të rishqyrtohet sërish në muajin e ardhshëm.

Ndër të tjera theksohet se me ndërprerjen vullnetare synohet që të ruhet stabiliteti në tregjet e naftës.

Arabia Saudite në muajin prill mori vendim që të reduktojë me 500 mijë fuçi prodhimin e naftës deri në fund të vitit 2024, po ashtu në muajin korrik ajo njoftoi se ka marrë vendim që të reduktojë me 1 milion fuçi shtesë në ditë prodhimin vullnetar të naftës.

TË FUNDIT
3 ditë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet
3 ditë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
4 ditë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
4 ditë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli
4 ditë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

kredite denar

Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë

derivate nafta dizeli benzin

Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli

fature-market

Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin

evn faktura

Mickoski propozoi ligj me të cilin ndalohet shtrenjtimi i rrymës: Mbaroi koha e rritjes dramatike të çmimit

shkupi

Shkupi në vendin 198-të në listën e qyteteve më të shtrenjta për të jetuar

mtel

Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër

lypsar

Rritja pa mirëqenie, Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat dhe konsumin për frymë edhe për 2023

INFO

NA NDIQ