Arabia Saudite mbledh mbi 106 miliardë dollarë nga aksionet kundër korrupsionit

Aksionet antikorrupsion të Arabisë Saudite kanë arritur në buxhetin e shtetit 400 miliardë rial (106.7 miliardë dollarë amerikanë), sipas prokurorit të përgjithshëm Shejh Saud Al Mojeb.

Shumica e të ardhurave janë pasuri të ndryshme, përfshirë pasuritë e paluajtshme, subjektet tregtare, letrat me vlerë dhe të holla, tha Mojeb, siç përmendet në një deklaratë të lëshuar nga zyra e informacionit të qeverisë.

Për aksionin, janë ndaluar 381 persona, 56 prej të cilëve janë në paraburgim.

Aksionet kanë nisur në nëntor , si pjesë e përpjekjes së Princit Saudit të Princit Mohammed për të reformuar ekonominë saudite dhe për të çimentuar fuqinë e tij.

Më parë të martën, një zyrtar saudit konfirmoi se të gjithë të burgosurit e mbetur ishin liruar nga hoteli luksoz.

“Nuk ka më të ndaluar në Ritz-Carlton”, tha zyrtari për Reuters, duke folur në kushte anonimiteti.

Qindra princër dhe biznesmenë të fuqishëm të vendit u arrestuan si pjesë e fushatës, duke përfshirë miliarderë, ministrat e qeverisë dhe anëtarët e familjes mbretërore.

Ndër të ndaluarit ishin miliarderi, princi Alwaleed Bin Talal, pronar i investitorit global Kingdom Holding dhe Waleed al-Ibrahim, i cili kontrollon transmetuesin rajonal me ndikim MBC.

Alwaleed është nip i mbretit saudit Salman, dhe ka një pasuri me vlerë më shumë se 17 miliardë dollarë. Ai është renditur si njeriu i 64’t në botë për pasurinë dhe dikur u quajt ‘Warren Buffett arab’.