Arabia shton numrit e të huajve në skuadër, tjetër sinjal kërcënues për futbollin evropian

INA
INA

31/12/2023

Federata Saudite e Futbollit dhe Liga Profesionale e Arabisë Saudite kanë arritur një marrëveshje për të rritur numrin e vendeve për lojtarët e huaj në skuadër.

Nga viti 2024/2025, çdo klub do të jetë në gjendje të regjistrojë 10 futbollistë josauditë nga tetë që lejohet sot, por dy prej këtyre futbollistëve duhet të kenë lindur të paktën në vitin 2003.

Në një deklaratë zyrtare, Federata Saudite gjithashtu thekson se vetëm tetë të huaj mund të jenë në formacionin titullar. Çdo klub do të mund të regjistrojë në total 25 lojtarë.Ky vendim i hap rrugë federimit të një numri më të madh të futbollistëve që nuk janë nga ky vend, çka përbën kërcënim për futbollin evropian, pasi më shumë lojtarë cilësorë do të kenë mundësi të zhvendosen në futbollin arab, të joshur nga paratë./ Super Sport

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

xhaka-zvicra

Xhaka: Jam shqiptar, me babë, babgjysh e gjak

Mesi ronaldo

Ronaldo apo Messi? Ja si përgjigjet Deco

zidane-1-600x360

Zidan: Rikthimi në Itali? Pse jo, çdo gjë mund të ndodh

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

INFO

NA NDIQ