Arabia Suadite, harton planin e ri që do të dridh klubet evropiane

INA
INA

04/01/2024

Arabia Saudite ka hyrë në botën e futbollit me ambicien për ta bërë kampionatin e saj, Saudi Pro League, mesin 5 më të mirëve në botë. Dhe ata vazhdojnë me idenë e tyre.

Sauditët hodhën hapin e parë duke duke siguruar lojtarët më të mirë në fund të karrierës së tyre, si Kristiano Ronaldo -, duke tërhequr kështu vëmendjen drejt kampionatit. Tashmë synimi është të zgjerojë kufijtë e tij duke e zgjeruar kampionatin për të gjithë, përfshirë të huajt nga Europa dhe Amerika.

Sipas asaj që raporton “Telegraph”, SPL është duke diskutuar për këtë rrisi që do të çonte, siç u përmend më herët, në një rritje të vendeve për lojtarët “e huaj” për çdo ekip.

Ky limit aktualisht është tetë lojtarë dhe të 18 klubet në kampionat e plotësojnë në maksimum këtë kuotë. Gjithçka duhet të kalojë ende nga drejtuesit e SPL dhe të marrë dritën jeshile, por ndërkohë po fillohet të flitet për këtë. Sigurisht, megjithatë, ky mund të jetë një lajm i rëndësishëm për të gjithë në Lindjen e Mesme…

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

Pep Guardiola

“I jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

xherdan shaqiri

Shaqiri e nis për mrekulli sezonin e ri me Chicagon, momenti kur shënoi nga penalltia

seria-a

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

messi inter miami

Messi dhe Suarez dhurojnë spektakël me nga dy gola, Inter Miami me pesë yje përballë Orlandos

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

INFO

NA NDIQ