Arba Kokalari sërish fiton mandatin e eurodeputetes

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Arba Kokalari, politikania me origjinë shqiptare në Suedi u zgjodh për të dytën herë eurodeputete në Parlamentin Evropian, përcjell INA.

Fitoren e ka shpallur Arba dhe partia e saj “Moderata”.

37 vjeçarja  nën programin e partisë “Moderata”, arriti që për të dytën herë të hyj në PE,  por që është  e para shqiptare që ulet në këtë parlament. Partia e saj arriti që edhe në këto zgjedhje të siguroj 4 eurodeputetë.

Me një shqipe të admirueshme, Kokalari është mbesa e disidentes shqiptare Musine Kokalarit, gruaja e cila u diplomua në vitin 1941 në universitetin “La Sapienza” në Romë, por që u përndjek, u dënua dhe u internua rëndë nga regjimi komunist i Enver Hoxhës,e që vdiq dy vite para lindjes së Arbës, përcjell INA.

Arba Kokalari lindi në Tiranë më 27 nëntor 1986, dhe më pas bashkë me familjen emigruan drejt Suedisë. Politikania shqiptaro-suedeze jeton në Stokholm. Partia Moderata është pjesë e grupit politik të Partisë Popullore Evropiane (PPE), i cili sërish doli fitues dhe është grupi më i madh dhe më i vjetër politik në Parlamentin Evropian. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
3 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
7 orë
Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!
8 orë
30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

ME TE LEXUARA

2 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
1 ditë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli
11 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
1 ditë
Gashi priti Konjufcën në Kuvend
11 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

LEXO MË SHUMË

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

Antonio Bellushi

Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

vlen ministrat

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

arben taravari

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

INFO

NA NDIQ