Arbën Xhaferi çka kishte thënë për VMRO-DPMNE-në dhe LSDM

ina-online
ina-online

24/01/2024

Sot ditëlindja e Arben Xhaferit.

Ai si një politikan i shkëlqyer dhe filozof kishte dhënë diagnozën për partitë politike në Maqedoni.

“VMRO-PMNE kultivon një nacionalizëm transparent që shihet dhe që të lë kohë të mbrohesh nga ai. Ndërkaq LSDM-ja kultivon një nacionalizëm tinëzak, ose të kamufluar, që synon të vërë në gjumë si faktorin shqiptar ashtu edhe atë ndërkombëtar.”

Në vitin 2002, kur pala maqedone e vendosi kryqin e madh 66m në malin Vodno të Shkupit, Arben Xhaferi iu tha: “Me këtë veprim që e keni bërë (vendosjen e kryqit), e keni varrosur Shkupin!”

Për shkak të oratorisë së tij, sllavo-maqedonasit thonin: “Кога зборува Џафери, ние после една недела го разбираме”.
Përkthim: “Kur të flet Xhaferi, ne pas një jave e kuptojmë.”

Biografi

Arbën Xhaferi (24 janar 1948 – 15 gusht 2012) ishte një politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Ai lindi në qytetin e Tetovës, atëherë pjesë e Jugosllavisë dhe vdiq më 15 gusht 2012 në Spitalin e Shkupit pas një hemorragjie cerebrale. Arbën Xhaferi ishte kryetar i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) dhe ishte një avokat i të drejtave për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut. Ai njihet më së shumti për thirrjen për ndryshim në Preambulën e Kushtetutës. Ai botoi dy vepra që fokusohen te shqiptarët në Maqedoninë e Veriut: “PDSH-ja jo në letër” dhe “Sfidat e demokracisë në shtetet multietnike”, duke përsëritur bindjet e PDSH-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rama zelenski

Zelensky nderon me dekoratën më të lartë Ramën, nënshkruhen marrëveshjet e miqësisë

ut zaim

Xheladini: Pse rritje pagash vetëm për Universitetin “Kirili dhe Metodi” në Shkup dhe jo për Universitetin e Tetovës

gjykata-kushtetuese

Gjykata kushtetuese duhet të sjellë vendim për “nacionalitetin” në Ligjin për evidencën amë

musa blerim

“Siklet” në BDI! Musa Xhaferi insiston që të jetë bartës liste në zonën e 5-të zgjedhore, Blerim Bexheti në zonën e 1-rë

kuvendi parlamenti

Kuvendi do ta mbajë mbledhjen e 145-të: zgjedhja e anëtarit të KSHZ-së, vazhdimi i vlefshmërisë së pasaportave, ligji për lojërat e fatit…

Bujar Osmani

Osmani: Ukraina lufton për të gjithë ne! Nëse fiton Rusia, ne e kemi radhën

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë Kuvendi dhe Qeveria

lista zgjedhore

Prej sot mund të verifikoni nëse gjendeni në listën zgjedhore

termet

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut, epiqendra në Shqipëri

INFO

NA NDIQ