Arbër Bullakaj kandidat për Këshillin Kombëtar zviceran (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Të premten në mbrëmje, SP dega e Kantonit St.Gallen jo vetëm që njoftoi prioritetet e fushatës zgjedhore – klima, barazia, migrimi dhe drejtësia sociale – anëtarët konfirmuan gjithashtu një listë kryesore dhe një listë të të ardhurve për zgjedhjet e Këshillit Kombëtar zviceran në vjeshtë 2023

Humbjet në zgjedhjet e Këshillit Kombëtar 2019 janë ende të pranishme edhe këtë mbrëmje në sallën historike të stacionit të trenit St.Gallen.

“Në atë kohë ne u përpoqëm të përqendroheshim te fitoret, por zgjedhjet në të gjithë Zvicrën nuk dolën siç kishim shpresuar”, kujton presidenti i partisë kantonale të SP, Andrea Scheck.

Social Demokratët e St.Gallen arritën të mbanin dy vendet e tyre, pasi Barbara Gysi dhe Claudia Friedl arritën të rizgjedhen. Megjithatë, SP-ja humbi 1.5 pikë përqindjeje dhe kështu arriti në një përqindje votuesish prej 12.7 për qind.

Prandaj, mund të jetë shumë ambicioze për të kërkuar një vend të tretë në dhomën e madhe katër vjet më vonë. Përkundrazi, bëhet fjalë për rikthimin e aksioneve të votuesve që kanë humbur dhe rritjen e tyre përsëri në katër vjet, thotë Andrea Scheck kur u pyet për qëllimet e fushatës zgjedhore. Në fjalën e saj ajo thotë gjithashtu: “Për SP-në është e rëndësishme të kthejë gjërat. Ne analizuam gabimet tona në fushatën e fundit zgjedhore, mësuam prej tyre dhe u shfaqëm të ndryshëm, të rinj dhe të guximshëm”.

Skenari i dëshiruar: Gysi në Këshillin Shtetëror, Bullakaj në Këshillin Kombëtar

SP është partia e parë kantonale që nis fushatën zgjedhore të Këshillit Kombëtar në 2023. Mattea Meyer, bashkë-president i SP-së në Zvicër, udhëtoi gjithashtu në St.Gallen për konferencën e partisë së emërimit.

 

https://www.facebook.com/bullakaj/posts/615539293911005

 

 

24 kandidatë janë të ndarë në dy lista. Lista kryesore përbëhet nga politikanë të njohur, duke përfshirë dy këshilltaret e mëparshme kombëtare Claudia Friedl dhe Barbara Gysi. Ish-deputeti i qytetit të Wilit, Arbër Bullakaj, i cili zbarkoi në 2019-ën pas Gysit dhe Friedlit në vendin e parë zëvendësues të këshillit kombëtar, do të konkurrojë gjithashtu – për herë të tretë në karrierën e tij politike. Kandidatët janë përcaktuar, por partia kërkon të përcaktojë pozicionet e listave më vonë.

Edhe pse në listë është edhe emri i Barbara Gysit, skenari i dëshiruar i SP të St.Gallen është ndryshe. Gysi këtë pranverë supozohet se do të ngrihet kundër kandidatëve për Këshillin Shtetëror nga SVP, FDP dhe të Gjelbërit dhe Arbër Bullakaj do të ngjitet në Këshillin Kombëtar për të.

Të ardhurit në SP janë lançuar me listën e të ardhurve, duke përfshirë një ose dy personalitete të njohura që tashmë janë aktive në politikën kantonale dhe lokale. Lista e të rinjve të SP-së nuk është pra lista Juso: edhe kjo është hartuar nga partia rinore.
Të ardhurit e SP përfshijnë këshilltaren e kantonit nga Rheintal Karin Hasler, presidentin e partisë kantonale Andrea Scheck dhe parlamentaren e qytetit St.Gallen, Marlene Schürch, transmeton portali Shtegu.

Përveç listave të miratuara, SP St.Gallen theksoi pozicionet e saj në fillim të fushatës zgjedhore dhe miratoi katër rezoluta.

E para ka të bëjë me klimën dhe mjedisin. Partia kantonale po bën thirrje për një fond klimatik St.Gallen me një vëllim prej rreth 100 milionë frangash, i cili do të mblidhet nga fondet speciale të kapitalit. Fondet në thelb do të përdoren për të zëvendësuar sistemet e ngrohjes me lëndë djegëse fosile, për rinovimin e ndërtesave me efikasitet energjetik dhe për zgjerimin e energjive të rinovueshme. Për më tepër, një jetë pa makina dhe në këtë mënyrë promovimi i transportit publik janë në qendër të zgjidhjes, siç është ndërtesa miqësore me klimën.

PS vendos një fokus të dytë te barazia. Kërkesat thelbësore janë kujdesi falas për fëmijët si shtesë për familjen deri në hyrjen në shkollën fillore, si dhe futja e lejes para lindjes për gratë shtatzëna dhe e drejta për të dy prindërit për të vazhduar të njëjtën punë me një ngarkesë të reduktuar pas lindjes; kjo përfshin gjithashtu lejen e zgjatur prindërore për nënat dhe baballarët. PS bën thirrje gjithashtu për t’i dhënë fund dhunës seksiste, homofobisë dhe transfobisë. Për këtë qëllim, krimet duhet të emërtohen në mënyrë specifike në statistikat e policisë dhe sistemet e raportimit, duhet të sigurohen pika kontakti dhe vende të mjaftueshme në strehimoren e grave.

SP vendos një fokus të dytë te barazia. Kërkesat thelbësore janë kujdesi falas për fëmijët si shtesë për familjen deri në hyrjen në shkollën fillore, si dhe futja e lejes para lindjes për gratë shtatzëna dhe e drejta për të dy prindërit për të vazhduar të njëjtën punë me një ngarkesë të reduktuar pas lindjes; kjo përfshin gjithashtu lejen e zgjatur prindërore për nënat dhe baballarët. PS bën thirrje gjithashtu për t’i dhënë fund dhunës seksiste, homofobisë dhe transfobisë. Për këtë qëllim, krimet duhet të emërtohen në mënyrë specifike në statistikat e policisë dhe sistemet e raportimit, duhet të sigurohen pika kontakti dhe vende të mjaftueshme në strehimoren e grave.

SP me rezolutën e migracionit kërkon ndër të tjera vendosjen e të drejtës së votës për të huajt që jetojnë prej pesë vitesh në Zvicër. Varfëria në popullatën emigrante duhet të luftohet dhe duhet të sigurohet strehim dinjitoz në politikat e azilit dhe refugjatëve.

TË FUNDIT
10 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria
2 ditë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
3 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
3 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
3 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

ME TE LEXUARA

10 orë
Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

LEXO MË SHUMË

flamuri kuq e zi dhe zvicra

Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

INFO

NA NDIQ