Ardita Sinani për financimin në SHBA: Qeveria po tregon vendosmëri për Luginën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2023

Vendimin e Qeverisë së Kosovës, për ndarjen e 40 mijë dollarëve për liderët e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, që të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e ka përshëndetur ish-kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, duke e konsideruar këtë si veprim të Kosovës që edhe Lugina të jetë në agjendë të bisedimeve.

“Edhe një lajm i mirë për Luginën e Preshevës nga Qeveria e Republikës së Kosovës. Në mbledhjen e sotme të Qeverisë, është miratuar ndarja e mjeteve për vizitën e delegacionit nga Lugina për në Senatin Amerikan”, ka shkruar Sinani, që njëherësh është edhe këshilltare e kryeministrit Albin Kurti për çështjen e Luginës.

Me këtë vendim, sipas saj, dëshmohet edhe një herë vendosmëria e Republikës së Kosovës, “për përfshirjen e Luginës së Preshevës në agjendën e bisedimeve për zgjidhjet e mëtejshme për Ballkanin Perëndimor nën frymën dhe parimin e reciprocitetit të të drejtave për pakicat në dy shtetet”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Policia-e-Kosoves-800x445

Të shtëna me armë në Ferizaj, vritet një grua

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

Jakov Milatovic

Podgorica nuk pranon antarësimin në grup në BE

vucic

Vuçiq sfidon BE-në: Kurrë sanksione ndaj Rusisë

kris hill

Uashingtoni “shuplakë” Beogradit

KFOR KS

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

INFO

NA NDIQ