Argjentina kalon në finale të Copa America

Picture of INA
INA

10/07/2024

Kombëtarja e Argjentinës ka fituar me rezultat 2-0 ndaj Kanadasë në gjysmëfinale të Copa America dhe më 14 korrik do të synojë ta mbrojnë titullin e fituar tre vjet më parë.

Argjentinasit arritën në mënyrë rutinore në finale dhe shënuan nga një gol në të dyja pjesët për të marrë një fitore pa shumë vështirësi.

Julian Alvarez hapi rezultatin për kanadezët në minutën e 22-të dhe Lionel Messi e përfundoi detyrën në minutën e 51-të.

Ky ishte goli i parë i Messit në Copa American e këtij viti dhe i 14-ti në përgjithësi, duke e bërë atë golashënuesin e pestë më të mirë në historinë e kësaj gare.

Para tij tij janë Zizinho dhe Norberto Mendez me nga 17 gola dhe Teodoro Fernandez dhe Severino Varela me nga 15 gola.

Gjithashtu, ky ishte goli i 109-të i Messit në karrierën e tij me përfaqësuese, me të cilin arriti në vendin e dytë në histori. Ai e ka kaluar Ali Daein dhe vetëm Cristiano Ronaldo është përpara tij me 130 gola.

Argjentina do të luajë në finale kundër fituesit të duelit ndërmjet Uruguait dhe Kolumbisë, i cili do të luhet sonte pas mesnate.

TË FUNDIT
20 orë
Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës
21 orë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin
21 orë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
21 orë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
21 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

ME TE LEXUARA

23 orë
Shkëndija eliminohet nga Conference League!
22 orë
Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai
21 orë
Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së
21 orë
Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)
21 orë
Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd
21 orë
E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

LEXO MË SHUMË

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

real madrid anceloti

Tre mbrojtës në radarin e Real Madridit pas bashkimit të Leny Yoro me Man Utd

portieri serb tre gishta provokon

Portieri serb provokon tifozët dhe lojtarët e Partizanit, shiheni gjestin e tij! (VIDEO)

ten hag manchester united

Man Utd arrin marrëveshje personale me yllin e PSG-së

morata

Morata i bashkohet “klubit” të lojtarëve më të shtrenjtë në histori… Ja sa kushton ai

shkendija tetoves

Shkëndija eliminohet nga Conference League!

Anglia

Ja kush është kandidati kryesor për të marrë drejtimin e “tre luanëve”

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

INFO

NA NDIQ