Argjentina premton tërheqjen e fanellës ikonë të Messit me numër 10

ina-online
ina-online

30/12/2023

Në fjalimin e tij të fundit për mediat, presidenti i Federatës së Futbollit të Argjentinës, Claudio ‘Chiqui’ Tapia, bëri një njoftim të madh në lidhje me fanellën ikonike numër 10.

Tapia deklaroi se sapo Lionel Messi të vendosë të përfundojë karrierën e tij ndërkombëtare, numri i tij do të pensionohet përgjithmonë.

Ndërsa klubet herë pas here tërheqin numra për të nderuar lojtarët legjendar, është relativisht e pazakontë që ekipet kombëtare ta bëjnë këtë.

Në fakt, Argjentina më parë tentoi të tërhiqte numrin 10 për nder të Diego Maradonës, por FIFA e hodhi poshtë propozimin.

Mbetet e paqartë nëse ata do të miratojnë një nderim të ngjashëm për Messin.

Messi regjistroi një numër mbresëlënës prej 106 golash dhe 53 asistimesh në 180 ndeshje ndërkombëtare.

Ai luajti një rol kyç në triumfet e kombëtares Albiceleste në Kupën e Botës dhe Kupën e Amerikës, si dhe në sigurimin e Finalissimas dhe madje edhe medaljen e artë në Lojërat Olimpike.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

Milot Rashica dhe Ernest Muçi.

VIDEO / Goli i parë te Beshiktashi, por Ernest Muçi mbetet me “këmbë në tokë”

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

INFO

NA NDIQ