Arinjtë e uritur arrijnë në Dibër

Picture of INA
INA

06/11/2023

Dibranët janë duke jetuar me frikë dhe zemërim për shkak të arinjve të uritur të cilët kanë zbarkuar afër qytetit për të kërkuar ushqim dhe ndihmë.

Gjuetarët akuzojnë se koncesionarët e terreneve të gjuetisë nuk po i ushqejnë sa duhet kafshët e egra.

Për koncesionarët akuzat janë të pabaza.

Arinjtë do të fillojnë të hanë njëri-tjetrin, sepse nuk kanë ushqim. Të uritur, kërkojnë diçka për të ngrënë, ndaj zbresin pranë njerëzve.

Paralajmërime të tilla dramatike dërgojnë banorët e fshatrave përreth Dibrës, të cilët po pësojnë dëmtime dhe po kërkojnë hajmali për arinjtë.

“Ecin kur nuk kanë ushqim. Fatkeqësisht, askush nuk kujdeset për kafshët. Koncesionarët kujdesen për interesat e tyre. Për 7-8 vitet e fundit, ne nuk kemi parë një që dikush tu dërgoj ushqim, nuk ka numër të saktë të kafshëve dhe nuk ka kontroll.Ky është vendi i gjuetarëve dhe ne jemi mysafirë në shtëpinë tonë. Situata në Dibër do të jetë kaotike”, thotë Ronald Vojnica, kryetar i shoqatës së gjuetarëve “Stogovo-2”, njofton REL, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Fermeri Fatim Fida ka një arë në fshatin Konjare, pesë kilometra larg Dibrës.

Arinjtë dhe derrat e egër hëngrën misrin dhe fasulet e tij. Ai varte thasë për t’i fryrë nëpër fusha, ndezi gomat në zjarr për të trembur arinjtë. Asgjë nuk e shpëtoi.

Ka shumë gojë të uritura dhe ushqimi nuk mjafton. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
3 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
6 orë
Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!
1 ditë
LSDM për arsyetimin e Mickoskit: A patën të njëjtat probleme ministrat e tij?!
1 ditë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
12 orë
Shkup, 110 gjoba për shkelje të rregullave në trafik

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

levizja besa

Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

astrit iseni

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet Lutfiu

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

komisioni-antikorrupsion

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

INFO

NA NDIQ