Armatoset Serbia, Vuçiq: Po blejmë gjithçka e gjithkah

Picture of ina-online
ina-online

24/11/2023

11 helikopterë luftarakë të tipit MI 35P (prodhim rus) Serbia të enjten i bëri të vetat. Këto mjete Beogradi i bleu nga Qipro, shtet ky anëtar i Bashkimit Evropian (BE).

Pos këtyre në prezantimin e mjeteve tjera të reja që ushtria serbe i shfaqi në një aeroport ushtarak në Batajnicë në afërsi të Beogradit, ishin edhe dy avion transportues që i bleu nga Spanja.

Sikur Qipro, ashtu dhe Spanja, bashkë me tre shtete tjera anëtare të BE-së, nuk e pranojnë Kosovën shtetet të pavarur e sovran.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mori guximin të flasë në emër të kësaj pesëshe evropiane, duke thënë se ata nuk do ndryshojnë qëndrim ndaj pavarësisë së shpallur më 17 shkurt 2008 në Prishtinë.

“Natyrisht Spanja dhe Qipro, janë gjithnjë më të fortat kundër. Njëjtë janë edhe Sllovakia, Rumania e Greqia, të cilët janë miqtë tanë të sinqertë e të mëdhenj. Pra nuk shoh ndonjë frikë, sa i përket raporteve të tyre ndaj Serbisë, dhe respektimit të Kartës së OKB-së në fund të fundit”, tha kryetari i Serbisë.

Pos kësaj Vuçiq, theksoi se po blejnë “gjithçka e gjithkah” kur u pyet për furnizimin me armatim të shtetit të tij.

Ndryshe sikur të mërkurën ashtu dhe të enjten në Serbi për vizitë qëndroi presidenti qipriot, Nikos Christodouiles. Ai, ripërsëriti qëndrimin e Nikozisë zyrtare se nuk do ndryshojnë vendimin për mosnjohjen e Republikës së Kosovës

TË FUNDIT
3 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
5 orë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 ditë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
4 ditë
Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian
5 ditë
Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën... Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
5 orë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
3 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

LEXO MË SHUMË

mitsotakis

Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore

Ivan Anushiq

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

edi rama shkup

Rama ankohet në Mal të Zi: Na pritët me gji gjerman, në vend të diellit legjendar të Kotorit

greqi-1-800x445-600x360

Kryeministri grek Micotakis: Çdo devijim prej Marrëveshjes së Prespës, do të ketë pasoja në rrugën e RMV-së drejt BE-së

Dodik Murphy

SHBA e konsideron Dodikun si kërcënim për sigurinë

greqi policia

Vritet një 40-vjeçare shqiptare në Athinë, u gjet e vdekur me një thikë në trup

INFO

NA NDIQ