Armët për Ukrainën, jo anëtarësimi, janë përparësitë kryesore të NATO-s – thotë kryeministri i Rumanisë

Picture of INA
INA

29/06/2023

Fokusi i NATO-s në samitin e muajit të ardhshëm në Vilnius, Lituani, duhet të jetë në sigurimin e “gjithçkaje që i nevojitet Ukrainës” për të dalë fitimtare nga lufta në vazhdim me Rusinë.

Kështu ka thënë kryeministri rumun, ndërsa liderët e aleancës përballen me kërkesën e Kievit për anëtarësim të ardhshëm të Ukrainës në NATO.

Marcel Ciolacu, lideri i Partisë Socialdemokrate të qendrës së majtë, i cili erdhi në pushtet në fillim të këtij muaji në një rotacion të planifikuar brenda koalicionit qeverisës, i tha Newsweek se shqetësimi i tij kryesor për samitin e ardhshëm të rëndësishëm është ndihma për Ukrainën ndërsa Kievi po ecën përpara në kundërsulmin e shumëpritur.

I pyetur nëse qeveria e tij e re do të mbështeste ambiciet e Ukrainës për NATO-n – të cilat janë dëshmuar përçarëse në një aleancë që kërkon për të shmangur një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me Moskën – Ciolacu i tha Newsweek: “Qeveria ime do të punojë për të zhvilluar një konsensus me aleatët tanë të BE-së dhe NATO-s për të mbështetur Ukrainën në rrugën euroatlantike dhe sigurimin e stabilitetit dhe sigurisë rajonale”.

“(Por) Për momentin, prioriteti ynë kryesor është të sigurojmë që Ukraina të marrë gjithçka që i nevojitet për të menaxhuar luftën e saj të vazhdueshme kundër Rusisë”, shtoi kryeministri.

Ndryshe, Rumania ka ofruar mbështetje të konsiderueshme ushtarake për Kievin, megjithëse kryesisht i ka mbajtur të heshtura dërgesat e saj.

Dokumentet e inteligjencës së Pentagonit të zbuluara në fillim të këtij viti tregojnë se Bukureshti ka qenë kyç në trajnimin e forcave ukrainase, si dhe në mbështetjen e misioneve të transportit dhe zbulimit.

Ekipet e artilerisë ukrainase po përdorin obuset rumune për të qëlluar mbi pozicionet ruse, ndërsa vendi do të presë gjithashtu objekte riparimi për të riparuar armë të tjera perëndimore në duart e Ukrainës.

Pozicioni i Ciolacu i bën jehonë atij të liderëve aleatë si kancelari gjerman Olaf Scholz, i cili tha javën e kaluar: “Unë mbroj që ne të fokusohemi në Vilnius në atë që tani është një prioritet absolut: domethënë, të forcojmë fuqinë e vërtetë luftarake të Ukrainës”.

Kievi e ka bërë të qartë se dëshiron t’i bashkohet bllokut sa më shpejt të jetë e mundur, duke përmendur mbrojtjen e tij të fuqishme kundër makinerisë ushtarake të Rusisë si provë të angazhimit të tij dhe përshtatshmërisë për anëtarësim të plotë.

TË FUNDIT
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
2 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
3 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
3 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ