Arrestimi i ministrit Beqaj, zbardhet skema e abuzimit me fondet e BE-së

Picture of ina-online
ina-online

04/07/2024

Mëngjesin e kësaj të enjteje është kryer arrestimi i ish-ministrit të Shëndetësisë Ilir Beqaj dhe dy personave të tjerë bashkëpunëtorë të afërt të tij, Ermal Kurtulaj dhe Alfred Nikollaj.

Beqaj akuzohet për keqpërdorim të fondeve e BE-së të menaxhuara nga Agjencisa Shtetërore e Programimit Strategjik dhe Koordinimit të Ndihmës (SASPAC) kur ai ishte në krye të kësaj drejtorie.

Gazetari Eni Ferhati tha në një lidhje direkte, se ende ka kontrolle të shtuara nga policia në zyrat e SASPAC, pasi prokuroria sipas tij po kërkon të sekuestrojë praktikën me të cilën kjo drejtori siguronte faturat fiktive. Për këtë çështje më herët janë kryer kontrolle edhe në disa biznese e restorante në kryeqytet, si Gzona, një restorant i dyshuar në pronësi indirekte të Beqajt.

Prokurorët e SPAK dyshojnë se pas artit të kuzhinës, restoranti fsheh një skemë korruptive me fatura fiktive për të keqpërdorur fondet e programeve të ndihmës së Bashkimit Evropian.

Duke prerë fatura fiktive për darka dhe evente të paqena, dyshohet se ish-ministri abuzonte duke përvetësuar fondet e BE.

Krahas Beqajt, dyshohet se në qendër të kësaj skeme dyshohet se dhe Ermal Kurtulaj, vartës i Beqajt dhe koordinator i programit ‘EUSAIR Facility Point’ të financuar nga Bashkimi Evropian.

“Komunikimi apo njoftimi zyrtar, ende nuk është ndarë për mediat. Kemi arritur të mësojmë se bëhet fjalë për 7 masa sigurie të lëshuara. Në zyrat e SASPAC janë ende prezentë trupat policore të cilat po vijojnë të kryejnë kontrolle. Pamjet në kohë reale tregojnë kontrollet, prokuroria kërkon të sekuestrojë patetikën të mënyrës se si ka vepruar kjo drejtori sa i takon faturave fiktive.

Në dhjetor të vitit të kaluar, po me vendim të gjyqtares Rudina Palloi u zhvilluan disa kontrolle në banesa dhe biznese të tjera, ndër to edhe restorante të famshme në kryeqytet, si ai i njohur si Gzona. Dyshohet se në këto njësi shërbimi janë gjeneruar fatura fiktiva për llogari të agjencisë së SASPAC, por që në të vërtet janë lëshuar për evente dhe aktivitete që nuk janë zhvilluar. Nga 7 masa sigurie që janë lëshuar nga Gjykata e Posaçme, në “arrest me burg” do të jetë ish-ministri Ilir Beqaj, Ermal Kortulaj dhe Alfred Nikollaj”,-tha Eni Ferhati.

Ndërkohë që janë lëshuar dhe 4 masa sigurie të tjera në lidhje me këtë skemë të abuzimit të fondeve. “Arrest në shtëpi” është aplikuar për shtetasit Gazmend Haxhia dhe Elton Marini. Sakaq në “Detyrim paraqitje” janë lënë shtetasit Bledar Leka dhe Bjona Zijaj.

TË FUNDIT
2 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit
7 orë
Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri
7 orë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
9 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut

ME TE LEXUARA

2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
1 ditë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
9 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
7 orë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
7 orë
Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri
2 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit

LEXO MË SHUMË

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

Spartak Ngjela

Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

shengjin velipoje

Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

policia shqiptare vrasje

Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri

ermal dredha

kryebashkiaku i Vlorës: Kjo është një luftë kundër turizmit shqiptar që e ka “burimin” diku gjetkë

edi rama

Rama thirrje mërgimtarëve: Kthehuni nga Greqia, këtu do të fitoni më shumë

INFO

NA NDIQ