Arrestohen 20 biznesmenë në Maqedoni, dëmtuan buxhetin për 8 milionë euro përmes mashtrimit me fatura

Picture of ina-online
ina-online

30/10/2023

Njëzet pronarë dhe drejtorë të 28 kompanive janë arrestuar, ndërsa gjashtë rezultojnë të zhdukur në operacionin e sotëm të Prokurorisë Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Policisë Financiare të koduar “Zinxhiri”.

Ata dyshohen për bashkim kriminal, evazion fiskal dhe pastrim parash.

Ata dyshohet se kanë themeluar apo marrë nën kontroll kompani, përmes të cilave kanë përgatitur fatura false për të mos paguar TVSH-në.

Sipas prokurorisë, në këtë mënyrë e kanë dëmtuar buxhetin për më shumë se 490 milionë denarë, përkatësisht për gati tetë milionë euro.

Për 13 të dyshuarit është kërkuar masa e paraburgimit, një arrest shtëpiak, ndërsa për 12 të tjerët masa të tjera paraprake, si konfiskimi i pasaportës, ndalimi i daljes nga vendbanimi dhe ndalimi i kontakteve me persona të caktuar. U kërkua ngrirja e aseteve të pesë personave dhe shtatë kompanive.

Mëngjesin e sotëm është bërë e ditur se prokuroria dhe policia financiare po arrestojnë persona dhe po kontrollojnë objektet në disa lokacione në Negotinë, Kavadar, Manastir dhe Ohër.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
3 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
3 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
3 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

6 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë
9 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
4 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
1 ditë
BDI: VLEN me shpifje tentojnë të mbulojnë tradhëtinë e madhe ndaj shqiptarëve
7 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
4 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ