Arrestohet agjenti rus për përgatitjen e sulmit në Kiev

Picture of INA
INA

17/08/2023

Një agjent rus është arrestuar nga shërbimi i sigurisë së Ukrainës (SBU) për dyshimin se ka përgatitur një sulm me raketa në Kiev, përcjell Bota sot.

SBU tha se i dyshuari 23-vjeçar punonte për drejtorinë kryesore të forcave të armatosura të Rusisë dhe kishte kërkuar vendndodhjet e forcave të mbrojtjes të Ukrainës në rajonin e kryeqytetit.

Ai shtoi se njeriu ishte “më i interesuari” për bazat e mirëmbajtjes ushtarake të Ukrainës, por gjithashtu “rrjedhte” informacione rreth nënstacioneve të energjisë në Kiev.

Thuhet se ai u kap në “dorë të kuqe” kur po filmonte një bazë ushtarake dhe po “lidhte” koordinatat e saj GPS në një hartë elektronike.

Burri, i cili jeton në Odesa, paguhej nga inteligjenca ushtarake ruse, pohoi SBU.

Një laptop dhe smartphone me prova të aktivitetit të tij kundër Ukrainës u gjetën gjatë kontrollit në shtëpinë e tij, shtohet ajo.

TË FUNDIT
2 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
3 ditë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
4 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
5 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
6 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

INFO

NA NDIQ