Profesori eminent Arsim Bajrami në përkrahje të prof.dr. Jusuf Zejnelit për rektor të UT-së

Picture of INA
INA

11/06/2023

Profesori i njohur universitar dhe ish-rektori i Universitetit të Prishtinës, i ka dhënë mbështetje publike kandidaturës së Prof.dr. Jusuf Zejnelit për Rektor i Universitetit Shtetëror të Tetovës.

“Të nderuar studentë, profesorë, dekan, antarë të Senatit dhe Bordit të USHT-së, udhëheqës të Ministrisë së Arsimit në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, ju kërkojë të mbështesim të gjithë së bashku kandidaturen e Prof.drJusuf Zejneli për Rektor të Universitetit.

Prof.Jusufi, bashkë me Rektorin themelues Prof.dr. Fadil Sylejmani ka kontribuar në themelimin, zhvillimin dhe afirmimin e USHT-së, si një institucion universitar që ka pas rol prijës në edukimin dhe emancipimin e shqiptarëve, barazinë dhe statusin shtetëformues të tyre në Meqedoninë e Veriut.

Profesor Jusufin e njohë që nga fillimi i viteve të 90-ta, si student, aktivist, studentor, asistent, koleg dhe tani dekan i Fakultetit Juridik. Ai është një ekspert dhe udhëheqës i shquar që me pozitivitetin e tij, dashurinë ndajë studentëve dhe kolegëve dhe bashkëpunimin me studentë dhe profesorë do të vazhdojë reformimin e USHT-së dhe integrimin e tij në hapësiren evropiane të arsimit të lartë.

Profesori eminent Bajrami i njohur edhe si ministër i themeleve të para të shtetit të Kosovës ka theksuar se Prof Jusufin e ka pasur asistent për dy dekada.

“E kam mentoruar si magjistrant dhe doktorant dhe jam i sigurtë se ai është i denjë për të ushtruar poziten e Rektorit të Universitetit Shtetëror të Tetovës”, ka shkruar prof.dr. Arsim Bajrami, që është laurat i çmimit Dr. Honoris Causa i Universitetit Shtetëror të Tetovës.(INA)

TË FUNDIT
12 minuta
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)
3 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
3 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

ME TE LEXUARA

18 orë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
1 ditë
Haradinaj: Kurti po do zgjedhje, sepse u ka premtuar ndërkombëtarëve....
3 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
19 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
18 orë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
1 ditë
Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova
3 orë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

LEXO MË SHUMË

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ