Arsim profesional kanë zgjedhur dy të tretat e të regjistruarve në arsimin e mesëm

Picture of INA
INA

04/07/2023

Në dy paraqitjet në afatin e qershorit për regjistrim në vitin e parë në arsim të mesëm në vitin shkollor 2023/2024 janë regjistruar 15.481 nxënës, nga të cilët thuajse dy të tretat në shkollat profesionale. Ministria e Arsimit dhe Shkencës informoi se sipas rang-listave përfundimtare në arsimin profesional janë regjistruar 10.277 nxënës, 4603 nxënës janë regjistruar në gjimnaze, 414 në gjimnazin e sporteve dhe 187 në arsimin e artit figurativ.

Sipas gjuhës mësimore, 3.852 nxënës janë regjistruar për mësim në gjuhën shqipe, 11.325 për mësim në gjuhën maqedonase, 298 për mësim në gjuhën turke dhe gjashtë nxënës për mësim në gjuhën serbe.

Në paraqitjen e parë, që u realizua përmes aplikimit elektronik më 20 dhe 21 qershor, janë paraqitur 16.007 nxënës, ndërsa në paraqitjen e dytë – më 27 dhe 29 qershor janë paraqitur 3371 nxënës.

Paraqitja për regjistrim në afatin e gushtit do të jetë më 21 gusht deri në orën 24 në shollat në të cilat ka vende të lira.

MASH kumtoi se në arsimin gjimnazist janë plotësuar të gjitha vendet në gjimnazet “Nikolla Karev” dhe Georgi Dimitrov”.

Për arsimin profesional konkursi ka përfunduar në më shumë shkolla të arsimit profesional:

-SHMQSH “Cvetan Dimov” – Shkup për profilin arsimor shitës – referent për shërbime të shitjes në gjuhën shqipe;

Drejtimi Elektroteknik:

– SHMKT “Gostivari” – Gostivar për profilin arsimor elektroteknik për teknikë kompjuterike dhe automatikë në gjuhën mësimore shqipe dhe maqedonase;

Drejtimi i mjekësisë:

– SHMKM “Gostivari” – Gostivar për profilin arsimor motër medicinale në gjuhën mësimore shqipe dhe në gjuhën mësimore maqedonase;

– SHMT “Nace Bugjoni” – Kumanovë për profilin arsimor motër medicinale në gjuhën mësimore shqipe;

– SHMQSH “Dr. Pançe Karagjozov” – Shkup për profilet arsimore motër medicinale, infermiere obstetrike gjinekologjike, teknik i dhëmbëve dhe teknik farmaceutik në gjuhën mësimore shqipe dhe për profilet arsimore teknik farmaceutik dhe teknik fizioterapist në gjuhën maqedonase;

– SHMQSH “Cvetan Dimov” – Shkup për profilet arsimore motër medicinale dhe teknik farmaceutik në gjuhën mësimore shqipe;

– SHMKM „Nikolla Shtejn” – Tetovë për profilin arsimor motër medicinale në gjuhën mësimore shqipe dhe maqedonase .

Shërbime personale:

– SHMQSH „Saraj” – Shkup për profilin arsimor parukier në gjuhën mësimore shqipe;

– SHMKM “Nikolla Shtejn” – Tetovë për profilin arsimor teknik për trajtim kozmetik dhe zbukurim në gjuhën mësimore shqipe.

Drejtimi kimiko – teknologjik:

– SHMQSH „Maria Kiri Skllodovska” – Shkup për profilin arsimor teknik laboratorik kimik në gjuhën mësimore shqipe;

– SHMK „Niko Nestor” – Strugë për profilin arsimor teknik laboratorik kimik në gjuhën mësimore shqipe.

TË FUNDIT
2 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
48 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
2 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
2 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

ME TE LEXUARA

22 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
18 orë
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
13 orë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
22 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

qeveria-serbe-vucic

Opozita serbe – qeverisë së Vuçiqit: Vendosni sanksione kundër Rusisë, njihni Kosovën shtet

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

INFO

NA NDIQ