Arsovska bashkë-kryesoi KPK-në ndërmjet Maqedonisë dhe Komitetit të Rajoneve të BE-së

INA
INA

07/11/2023

Kryetarja e Qytetit të Shkupit, Danela Arsovska, sot kryesoi Komitetin e 22-të të Përbashkët Konsultativ (KPK) ndërmjet Maqedonisë dhe Komitetit të Rajoneve të BE-së. Komisionin e hapi kryetarja Arsovska, së bashku me Jasna Gabriq nga Sllovenia, si bashkëkryesuese të këtij organi të përbashkët.

– Pas takimit të shkëlqyer në Bruksel, kam kënaqësi të madhe të jem sot këtu dhe të prezantoj gjithçka që është bërë në periudhën e kaluar dhe atë që duhet të trajtohet në periudhën e ardhshme, si dhe të diskutojmë tema me interes për vendorët. qeveritë në kuadrin e proceseve integruese evropiane. Komiteti Evropian i Rajoneve ka një detyrë ligjore të përfaqësojë BE-në në një mision afatgjatë për të ndihmuar vendet partnere të përgatiten për anëtarësimin në BE. Prandaj në panelet tematike të sotme po flasim për praktika të mira dhe shembuj pozitivë nga anëtarët e Këshillit të Evropës se në çfarë duhet të fokusohemi në ato procese në periudhën e ardhshme, në mënyrë që komunat të jenë plotësisht të përgatitura sepse mbi 70 për qind. nga rregulloret e BE-së i referohen autoriteteve lokale – theksoi Arsovska.

Në takimin e sotëm u diskutuan dy tema, e para iu kushtua aktiviteteve dhe situatave rreth procesit të anëtarësimit të Maqedonisë në Bashkimin Evropian, ndërsa tema e dytë iu kushtua sundimit të ligjit dhe rolit të komuniteteve lokale në luftën kundër gjuhës së urrejtjes. krimet e urrejtjes, lajmet e rreme dhe ndikimi i huaj.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ