Arsovska: Nëse nuk do të ishte hakuar sistemi financiar, do të ishin paguar transaksionet tona

INA
INA

30 Maj, 2023

Kryetarja e Bashkisë së Shkupit, Danella Arsovska, sot në seancën e Këshillit të Qytetit të Shkupit edhe një herë ka theksuar se xhirollogaria e qytetit nuk është bllokuar, por ka pasur probleme me transaksionet për shkak të sulmit të fundit të hakerëve ndaj Ministrisë së Financave.

“Nëse nuk do të ishte sulmi i hakerëve ndaj Ministrisë së Financave, gjithçka që është detyrim aktual do të ishte paguar. Mirëpo, nuk po flasim për faktin që Ministria nuk po punon për tre javë, por po flasim për falimentimin e qytetit.

Është ekonomikisht analfabete të flasësh dhe të thuash se një institucion i tillë është para falimentimit”, tha Arsovska në seancën e sotme të Këshillit të Qytetit të Shkupit.

Një javë më parë, Ministria e Financave mohoi që sistemi të ishte hakeruar, por për disa kohë faqja e internetit nuk mund të aksesohej dhe tashmë disa media raportuan se bëhej fjalë për një sulm kibernetik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

durmo llaskarc

Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

Ali Ahmeti

Ahmeti: Pranoj rivalitetin, por jo deri në armiqësi

Irina Panovska Stavridis

Skandal në Klinikën e hematologjisë në Shkup: Drejtoresha i jep tender mbi 3 milionë euro babait të saj

merko

Merko tanimë 3 muaj në “Listën e Zezë”, asnjë rast nuk ka marrë epilog

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për amnisti do të dorëzohet në Kuvend, lirim i plotë për dënimet me burg deri në 6 muaj, nuk ka amnisti për veprat e rënda penale

kasami kercenohet

Deputeti serb nga Kumanova paralajmëron Kasamin: Mos i hedhë benzinë zjarrit! (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Të gjitha tekstet për klasën e tretë janë dorëzuar nëpër shkolla

mexhiti grubi

“Analfabetizëm, as edhe fotoshopin s’dijnë ta bëjnë”, Grubi reagon

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Holanda është e shqetësuar për “Kodin Penal”

INFO

NA NDIQ