Arsovska: Nëse Qeveria nuk na ndihmon, do të radikalizohemi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

“Nëse Qeveria nuk u jep para komunave për të paguar faturat e rrymës, do të vijojnë hapa më radikal”. Këtë e ka paralajmëruar kryetarja e Shkupit Danella Arsovska, në emër të Bashkësisë së Njësive të Vetqeverisjes Lokale (BNJVL).

Në intervistë për Alsat, ajo tha se nëse nuk ka bisedime, vendimi që e ka sjellë BNJVL është radikalizimi, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Duhet të kuptojmë se kemi 81 komuna prej të cilave shumica janë të vogla, rurale që nuk kanë mënyra për të gjeneruar më shumë të ardhura. Mënyra se si ata funksionojnë dhe punojnë është vendosur në rrezik, dhe nuk dihet se sa do të zgjasë. Nëse nuk marrim mbështetje nga pushteti qendror, do të kemi jofunksionalitet të plotë të komunave të vogla”, tha Arsovska.

Ajo shtoi se tashmë buxhetin e dhënë për energjinë elektrike e kanë shpenzuar me fatura për dy muaj.

“Situata me ndërmarrjet publike është aq alarmante saqë ndërprerja e energjisë elektrike ndikon drejtpërdrejt dhe mund të sjellë ndërprerje të furnizimit me ujë. Prandaj, duhet të mendohet edhe një herë se si të reagohet, sepse këto janë shërbime publike që janë me interes para së gjithash për qytetarët. Nuk po flasim vetëm për ndërmarrje publike apo komuna, po flasim për qytetarët e këtyre komunave”, tha Arsovska.

Ndryshe, kryeministri Kovaçevski e pranoi takimin me BNJVL-në, por reagoi se kryetarët e komunave është dashur të mendojnë për krizën kur e kanë planifikuar buxhetin dhe nuk kanë paraparë pika për përballimin e krizës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ