Arsovski: Kandidatët e LSDM-së dhe VMRO-së kanë më shumë gjasa të kalojnë në rrethinë e dytë

INA
INA

23/02/2024

Analisti Petar Arsovski theksoi se ka shumë të ngjarë që kandidatët nga VMRO-DPMNE dhe LSDM të hyjnë në rrethinë e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

“VMRO-DPMNE dhe LSDM kanë akoma më shumë vota se secili prej këtyre dy kandidatëve. Probabiliteti më i madh është që kandidatët e VMRO-së dhe LSDM-së të hyjnë në rrethin e dytë.Një fenomen interesant që u shfaq në këto zgjedhje është se shuma e rejtingut të partive shqiptare së bashku për herë të parë e kalon rejtingun e një partie maqedonase, LSDM-së”, thotë Arsovski për “TV21”.

Ndërsa analisti Vladimir Bozhinovski thotë se këto zgjedhje presidenciale nuk janë vetëm për të parë se kush do të shkojë në rrethin e dytë, por për të matur forcën e partive politike.

“Nëse Stevo Pendarovski fiton 170.000 vota, hipotetikisht, është humbje e rëndë për të, por nëse një nga kandidatët e partive më të vogla fiton 30-40.000, është fitore e madhe”, thotë Bozhinovski.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ