Arsyeja e vërtetë pse supermarketi zviceran Migros nuk shet alkool dhe duhan

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Supermarketi zviceran Migros asnjëherë nuk ka shitur alkool apo duhan që nga themelimi gati 100 vjet më parë.
Migros u themelua në vitin 1925 nga biznesmeni zviceran, Gottlieb Duttweiler.

Një nga parimet themeluese të organizatës ishte se shëndeti i klientëve ishte parësor – dhe si rezultat, pikat e shitjes nuk do të shesin alkool apo cigare.

Pothuajse 100 vjet më vonë dhe me gjithë zgjerimin e konsiderueshëm në gjithë vendin, pikat e shitjes së Migros ende e mbajnë këtë premtim thelbësor – megjithëse gjërat duket se do të ndryshojnë nga qershori 2022, siç e përshkruam këtu.

Sidoqoftë, qëndrimi i Duttweiler ka pak më shumë sesa një përkushtim të pastër për shëndetin e klientëve të tij.

Në realitet, refuzimi i supermarketit për të shitur alkool ka të bëjë më shumë me marketingun dhe sensin e mirë të biznesit, sesa shqetësimin e vërtetë për shëndetin e klientëve të tij.

TË FUNDIT
1 ditë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator
2 ditë
Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet
2 ditë
Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë
2 ditë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
3 ditë
LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

LEXO MË SHUMË

zvicra

Kapet kosovari në Zvicër me pasaportë kroate false, punoi si murator

muharrem salihu mergimtar diaspore padova

Padova mbështet fuqishëm Muharrem Salihun për Eurodeputet

fondacioni Xhim xhema

Fondacioni UBT Jim Xhema shpall thirrje të hapur për bursa për talentët e rinj shqiptarë

mustafe veseli investitor

Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

novak-gjokovic

LeCanton27: Tenisti serb Gjokoviq i njohur për skandale do luajë në Gjenevë. A do të fyejë 300.000 shqiptarë në Zvicër me provokimet e tija tashmë tradicionale, shovensite dhe raciste

altrim mamuti

Tetovari diplomon në Columbian University në New York me bursë universitare!

adi edi veseli 1

Vëllezërit struganë Adi dhe Eddie Veseli janë një histori suksesi në Amerikë

muharrem salihu ema bonino

Emma Bonino: Ja pse mbështes kandidaturën e Muharrem Salihut për Parlamentin Europian

xhevat limani

Xhevat Limani: Në Amerikë pashë hartën… Këto shtete nuk do të ekzistojnë në vitin 2034

INFO

NA NDIQ