Arsyet pse jeni gjithmonë të uritur

Keni ngrënë pak minuta më parë dhe tashmë ndiheni të uritur?

Dëshira për të ngrënë përsëri mund të ketë një efekt të keq jo vetëm në figurën tuaj, por edhe në shëndetin tuaj, veçanërisht nëse zgjidhni ushqime jo të shëndetshme në ato momente. Pasi të jeni të vetëdijshëm për arsyet, do të jeni në gjendje të ndërmerrni hapat e nevojshëm për t’i zgjidhur ato.

1. Ju shmangni perimet jeshile

Perimet jeshile nuk janë pjesë e vakteve tuaja? Atëherë mos u habitni nëse hani 10 herë në ditë. Perimet jeshile janë të pasura me fibra dhe mungesa e fibrave mund të shkaktojë uri të tepruar. Ngrënia e ushqimeve të pasura me fibra do të vrasë urinë, por gjithashtu do t’ju ndihmojë nëse keni probleme me tretjen, sheqerin e lartë, presionin e gjakut dhe kolesterolin.

2. Nuk konsumoni mjaftueshëm proteina

Përveçse konsumimi i proteinave është i mirë për ndërtimin e muskujve, proteina është gjithashtu ideale për ata që përpiqen të reduktojnë marrjen e ushqimit në mënyrë që të humbin kilogramët e tepërt. Proteinat shpërbëhen më ngadalë dhe për këtë arsye ju mbajnë të ngopur më gjatë, prandaj është e rëndësishme t’i hani ato në sasi të mjaftueshme.

Nëse nuk hani mish, nuk keni nevojë të shqetësoheni për marrjen e proteinave, pasi mund ta merrni nga bimët, si fasulet, bizelet, arrat dhe farat.

3. Ju hani shpejt

Kur njeriu ha shpejt, sinjali se është i ngopur, që stomaku i dërgon pjesës tjetër të trupit, nuk ka kohë të mjaftueshme për të filluar punën, duke parandaluar kështu ndjenjën e ngopjes. Hulumtimet kanë vërtetuar se njerëzit që përtypin ushqim më gjatë, qëndrojnë të ngopur më gjatë.