Arsyet pse të huajt duan të qëndrojnë dhe të dalin në pension në Zvicër

ina-online
ina-online

23/01/2024

Shumë punëtorë të huaj synojnë të qëndrojnë në Zvicër kur të dalin në pension, zbulon një sondazh i ri. Sipas anketës nga thelocal.ch, ka shumë njerëz që planifikonin të pensionoheshin në Zvicër.

Rreth 46% e të anketuarve thanë se synonin të qëndronin në Zvicër pas daljes në pension, në krahasim me 34% që thanë se synojnë të pensionohen diku tjetër, shkruan albinfo.ch.

Kur u pyetën pse kishin ndërmend të qëndronin, ndërsa shumë u përgjigjën thjesht: “Cilësia e jetës” ose thanë se kishin familje atje teksa janë disa arsye, të cilat mund të grupohen në disa fusha kryesore.

Nuk është çudi për shumë njerëz që Zvicra konsiderohet si një nga vendet më të sigurta në botë për të jetuar dhe punuar. Në vitin 2023, ajo zuri vendin e 10-të në renditjen e Indeksit Global të Paqes për vendet më të qëndrueshme dhe më të sigurta në botë, me një rezultat prej 1.339. Ajo u ngjit një vend lart për të hyrë në dhjetëshen e parë – edhe më mbresëlënëse në një kohë të pasigurisë globale në rritje. Është gjithashtu një nga tre vendet më të sigurta evropiane për nga shkalla e vrasjeve për 100,000, duke ardhur në 0.5./Albinfo.ch

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

alkaloid-780x470-1

Alkaloid ka rritur shitjet e prodhimeve për 16% më shumë se periudhën e njëjtë të vitit të kaluar

Foto Ilustrim

Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së Veriut i dyshuar për terrorizëm

azilkerkues-1

Mbi 1,1 milionë kërkesa për azil në Evropë në 2023

dash-1

DASH: Bisedimet për rregulloren e BQK-së të vazhdojnë me urgjencë

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

cmimet-e-garantuara

Bekteshi: Nuk do të vazhdohet masa për çmime të garantuara, do të ketë ndryshime ligjore

nafta tregjet

Rënie e madhe e eksporteve të naftës amerikane në Evropë, rritje e re e çmimeve të mundshme

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

INFO

NA NDIQ