Asgjë të re në politikë për ditën e nesërme

ina-online
ina-online

31/01/2024

NGA KALOSH ҪELIKU

Mjafton, Talat Xheferi si kryeministër i parë shqiptar në Maqedoninë e Veriut me fjalimin në gjuhën Shqipe në Parlamentin e Maqeodnisë, në Shtetin e “përbashkët” Sot, hë për hë. Nesër, “vëllezërve”, në shtetin e “përbashkët”, u dha një mesazh politik partive politike shqiptare, edhe ”maqedonase” në, Shtetin “përbashkët”. Nuk ka Maqedoni të Veriut, pa shqiptarët?! Po, ende asgjë: pa “vëllazërim – bashkim”, Ditën e Nesërme, jugosllave. Aqmëpak, “maqedonse”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të martën në zyrën e tij ka pritur disa përfaqësues të subjekteve politike shqiptare të Maqedonisë Veriut. Pjella të Djeshme politike të BDI -së. Sot, lindje të partive reja politike në Maqedoninë e Veriut. Ndërhyrje, të Kurtit në proçeset zgjedhore të Maqedonisë Veriut. Ende, pa e pastruar oborrin e vet para Shtëpisë, që është duke e mbytur deri në fyt bërlloku. Asgjë, diçka e re: përveçse, për ta shpëtuar njëri-tjetrin si “politikanë” nga Hurdhat politike partiake.

Edhe, “Besa” e tyre Partiake Politike: “Katër udhëheqësit shprehën propozimin e tyre për një president të Maqedonisë së Veriut, i cili mishëron bashkëjetesën mes etnive dhe

garanton rrugën evropiane të Maqedonisë Veriut, president: i cili kësaj radhe duhet të vijë nga mesi i shqiptarëve.

Ҫmenduri politike partiake shqiptare?! Shqiptarët, president të Jugosllavisë kanë pasur edhe në sistemin komunist jugosllav, Sinan Hasanin. Pse, Sot: të kënaqen me një president shqiptar me mbështetje nga Republika e Kosovës, në një Maqedoni të Veriut minimale pa brekë në bythë?!

I mbyturi, sipas një thënje të popullit shqiptar: kapet edhe për kashte. Sot, populli shqiptar, nuk ka nevojë të kapet për kashte si popull historik, që ta shpëtojë Veten nga Përmbytja e Madhe e Partive Politike Shqiptare. Nuk e kam fjalën për partitë Komuniste, dhe Neokomuniste të “vëllazërim-bashkimit” jugosllav.

Ende jemi, duke u mbytyr si qentë e tërbuar për poste politike, dhe pasuri…

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kim-mehmeti

Aty ku të gjithë majmen nga varfëria e popullit!

Bekim Qoku

Qoku: Ahmeti dhe BDI larg Kosovës dhe afër Serbisë

Daut Dauti

Nga Yeni (Novi) Pazari në Skopi (Shkup)

Ben-Wallace-696x464

Historia na e vërteton që Putin mund të mposhtet

arsim zekolli2

Ku po te dhemb Talo Kapidani?

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

“Vrasja e politikanëve shqiptarë”/ A është kjo arsyeja e vërtetë për largimin e avokatëve të Thaçit e Selimit?

naser-pajaziti

VLEN a do përfshijë në lista figura të shoqërisë civile dhe personalitete që kanë bërë betejat e opozitarizmit

Diljana toska

Presidente?!

xhevdet nasufi

Çarja e ASH-së!

INFO

NA NDIQ