ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

INA
INA

09/12/2023

Në kuadër të fushatës 16 ditë të aktivizmit kundër dhunës në bazë gjinore, në organizim të Qendrës Analitike Hulumtuese të Aleancës për Shqiptarët, sot në Shkup u mbajt panel diskutimi me temë “AKTIVIZOHU KUNDËR DHUNËS NDAJ GRAVE DHE VAJZAVE”.

Për të trajtuar në më shu aspekte, fenomenik, shkaqet, arsyet e dhunës ndaj gruas, mbrojtjen, risocializimin e viktimave, parandalimin e dhunës dhe ndëshkimin e dhunuesve, aspektin psikologjik, social, juridik dhe aktivizmin e vetë grave dhe vajzave, u ftuan panelist nga fusha dhe institucione të ndryshme si:

– Sumea Ramadani (psikologe), Qendra Nacionale për Barazi Gjinore
– Krenar Lloga, Ministër i Drejtësisë
– Vjollcë Berisha, Kryetare e Asamblesë së Gruas – ASH
– Flakron Bexheti, Sekretar shtetëror në Ministrinë për Punë dhe Politikë Sociale

Panelistët vlerësuan se në Maqedoninë e Veriut, ka bazë ligjore që ndëshkon dhunën dhe mbron viktimat, ndërsa është vendi i parë që këtë dukuri tani e trajton si vepër penale dhe vend i parë që këtu përfshin edhe femicidin. Mbrojtja sociale luan rol të rëndësishëm, por një problem serioz mbetet denoncimi në kohë i dhunës në familje dhe në bazaë gjinore. Në panel u konstatua se vetë gratë dhe vajzat mund të kontribojnë në ngritjen e vetëdijes shoqërore, avancimin e gruas në shoqëri dhe tejkalimin e stereotipeve aktuale.
Paneli u drejtua nga nënkryetarja e Asamblesë së Gruas në ASH, Njomza Shaqiri, ndërsa me një fjalë përshëndetje u drejtua edhe Kryetari i ASH-së, Arben Taravari.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari2

Taravari: Këto janë tre pikat kyçe si kandidat për president: Heqja 20%, Presidenti të zgjidhet në Kuvend dhe bullgarët në Kushtetutë

ahmeti-grubi-bujar-osmani-arber

Bujar Osmani kandidat për garën për president, këtë lajm të madh do ta thotë nesër Ahmeti

Polici-a-2-750x430

Ja përse ndodhi vrasja e dyfishtë në fshatin Gabresh të Kumanovës? (FOTO)

Angela Ageler

Ageler: Është me rëndësi kyçe që njerëzit të dalin dhe të votojnë më 8 maj

zjarr tym

Tym i madh mbi Zhelinë të Tetovës, digjen goma (VIDEO)

Albin-Kurti-5

​Planifikimi për atentat ndaj Kurtit në Shkup, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve

policia-714x420

Tmerr në një fshat të Kumanovës, vëllai vret motrën dhe nipin, plagos nipin tjetër

rashiq

Kurti e Vuçiq të mbyllur, Rashiq i sigurt se po shkojmë drejt një konference ndërkombëtare, siç propozoi Rama vjet

banka sportel

“Më mirë për Tetovën”: Bankat diskriminojnë shqiptarët, nuk pranojnë dokumente zyrtare në gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ