ASH akuza Arsovskës, Reka: Në 3 shkolla ka emëruar drejtorë që nuk i plotësojnë kushtet”

Picture of INA
INA

26/10/2023

Aleanca për shqiptarët (ASH) akuzon kryetaren e Qytetit të Shkupit Danella Arsovska se në tre shkolla të mesme të Shkupit ka sjell vendime joligjore.

Gjegjësisht, drejtorët e shkollave: “Koço Racin”, “8 Shtatori” dhe “Arseni Jovkov” janë emëruar pa plotësuar kushtet e nevojshme.

“Aleanca për Shqiptarët do të iniciojë procedurë penale institucionit dhe çdo personi në pozitë udhëheqëse për të gjitha rastet e mos-veprimit të institucioneve në vendimet e inspektoratit të arsimit”, theksoi Arianit Reka nga ASH.

Sipas tij,  për këto shkelje  janë njoftuar ministria e arsimit dhe shkencës, Komisioni shtetëror për ndalim të korrupsionit dhe Prokuroria Publike.

“Në shkollën e mesme “Koço Racin” emërton personin T.B., person që nuk është nga të punësuarit e rregullt në këtë shkollë. Personi T.B. emërohet në këtë pozitë pa plotësuar kushtin – dhënien e provimit për drejtor. Në Shkollën e mesme 8 Shtatori, në pozitën e u.d. drejtor emëron personin A. Ç. Person që po ashtu nuk posedon as vërtetim për dhënie të provimit për drejtor, e as certifikatë për njohje të gjuhës angleze. Shkolla e radhës është shkolla e mesme Arseni Jovkov. Kryetarja e Qytetit të Shkupit në këtë shkollë si u.d. emëron personin B. Z., person ky që nuk posedon as vërtetim për dhënie të provimit për drejtor, as çerfitikatë për njohje të gjuhës angleze”, theksoi Arianit Reka. (INA)

TË FUNDIT
6 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
7 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
15 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
19 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
19 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
1 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
19 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ