ASH ashpër ndaj Petkovskit: Po dëshmon Putinizmin dhe rreshtimin anti-Perëndimor të Qeverisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/03/2022

Aleanca për Shqiptarët përmes një komunikate dënon ashpër deklaratat e fundit të partnerit të Qeverisë aktuale, Tito Petkovski kundër Bashkimit Evropian dhe perëndimit dhe lëvdatat e tij ndaj Vlladimir Putinit dhe Aleksandër Vuçiçit.

“Me këto deklarata, Petkovski paralajmëron reshtimin anti perëndimor të Qeverisë, duke ftuar atë të ndjek rrugë të veten të politikës së jashtme dhe jo të ndjek perëndimin, si dhe nxit simpatinë e qytetarëve maqedonas ndaj Putinit dhe Vuçiqit. Në deklaratën e fundit, në mënyrë të patolerueshme partneri i BDI-së dhe LSDM-së, bën thirje për një lider autoritar që do të kundërshtoj perëndimin. Ai shprehet kundër sanksioneve të perëndimit ndaj Rusisë, derisa ende thirret në emër të Qeverisë së një vendi anëtar i NATO-s dhe që pretendon anëtarësimin në Bashkimin Evropian”, thekson ASH.

Më tej nënvizohet se Petkovski me këtë rast zbuloi edhe një fakt shumë të rëndësishëm.

“Duke thënë se maqedonasit kërkojnë një lider autoritar që do të jetë kundër perëndimit, ai tregoi arsyen për Ali Ahmeti dhe BDI janë të pëlqyerit e tyre dhe vazhdojnë ta mbrojnë për dy dekada si diktatorin e fundit në Ballkanin Perëndimor.
Në vend që të shoh paaftësinë e tyre qeverisëse në të gjitha nivelet, përfshi korrupsionin e lartë, skandalet e përditshme gjyqësore dhe bashkpunimin permanent me Mijallkovin dhe klanin e tij, duke i lënë ato në liri dhe të pafajshmit në burg, Tito Petkovski akuzon BE-në për dështimet e vendit në procesin integrues. Të gjitha këto dëshmojnë edhe një herë atë që ne si Aleancë për Shqiptarët e kemi thënë në vazhdimësi, se pengesa kryesore për procesin integrues janë elementet korruptive, autoritare dhe anti perëndimore të instaluara në Qeverinë aktuale”, thuhet në reagim.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ